Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Halina Ostas 06.09.2021

"Wiele wyzwań za nami". Józef Kwiatkowski o polskim szkolnictwie na Litwie

- W ostatnich latach udało się rozwiązać jeden ważny problem - do szkół polskich zostały sprowadzone podręczniki do nauczania języka polskiego, od klasy pierwszej do jedenastej - mówił w Polskim Radiu Józef Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna". 
Posłuchaj
  • Sieć polskich szkół na Litwie liczy ponad 70 placówek. Rozmowa Kamila Zalewskiego z prezesem Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" Józefem Kwiatkowskim [posłuchaj]
Czytaj także

W ubiegłym tygodniu naukę w polskich szkołach na Litwie rozpoczęło ponad 12 tysięcy uczniów. Nauka w tym roku szkolnym ma się odbywać tam stacjonarnie. Sieć polskich szkół na Litwie liczy ponad 70 placówek. Oprócz tego funkcjonują też liczne przedszkola z polskim językiem nauczania.

Z jakimi problemami mierzy się polskie szkolnictwo na Litwie?

- Kolejnym wyzwaniem będą podręczniki do nowo-opracowanych programów nauczania języka polskiego. Po zatwierdzeniu nowy programów w przyszłym roku trzeba będzie myśleć o nowych podręcznikach. Rzeczywiście to jest duży problem, ponieważ wydawnictwa chętnie opublikują je, ale trudno będzie znaleźć tych, którzy je opracują - zaznaczył prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie.

Czy egzamin maturalny z języka polskiego będzie obowiązkowy?

- Na dzień dzisiejszy nie ma decyzji ministerstwa, aby egzamin z języka polskiego był wpisany na listę egzaminów obowiązkowych w 2023 roku, ponieważ po ogłoszeniu stanowiska resortu i po poinformowaniu szkół potrzeba dwóch lat na przygotowanie się. 2023 rok- to jest realna data, przy jednym warunku, że ministerstwo oświaty w najbliższych miesiącach ogłosi ten egzamin - wyjaśniał Józef Kwiatkowski.

Z Józefem Kwiatkowskim, prezesem Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna", rozmawiał Kamil Zalewski.