Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Małgorzata Frydrych 18.11.2022

Osobowość Polonijna Roku 2022. Polacy docenieni za działalność na emigracji

Zaczęło się od projektu „Spotkania Polonijne” zainicjowanego przez Urszulę Gołdę i Bożenę Krasoń, którego ideą jest tworzenie przestrzeni do integracji i współpracy Polaków mieszkających na całym świecie oraz promowania polskości za granicą. „Spotkania z fantastycznymi ludzi zainspirowały nas do zorganizowania wyjątkowego konkursu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej, dzięki któremu działalność Polaków za granicą może zostać wyróżnia i nagrodzona” - zaznacza Urszula Gołda.
Posłuchaj
  • Z Urszulą Gołdą, współorganizatorką plebiscytu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej rozmawiała Małgorzata Frydrych.

W konkursie może wziąć udział każdy, kto działa na rzecz Polonii i Polski, z każdego zakątka świata. Udział jest bezpłatny i całkowicie dobrowolny. „Głosowania są transparentne i jawne, co nas wyróżnia spośród innych konkursów. W 2022 roku przyznaliśmy cztery statuetki.

Diana Nowak Zegadło jest psychologiem klinicznym oraz współzałożycielem organizacji charytatywnej Polskie Centrum Pomocy Rodzinie w Edynburgu. Prowadzi konsultacje indywidualne, telefon zaufania, porady przez skype, poradnictwo online i punkt interwencyjno- konsultacyjny dla par i małżeństw.

Sabina Poulsen wspiera rodaków na Wyspach Owczych. Dzięki znajomości języka farerskiego służy pomocą i jest w stałym kontakcie z biurem imigracyjnym na Wyspach Owczych. Pomaga mieszkańcom ale też polskim turystom, którzy przyjeżdżają na wyspy. Wspiera Polaków w charakterze tłumacza w szpitalach i ośrodkach penitencjarnych, u lekarza czy w rozmowie z pracodawcą,aż po bardziej skomplikowane, jak pomoc w uzyskaniu emerytury.

Joanna Szymańska działa na rzecz Polonii mieszkającej w Niemczech. Stawia na przedstawicielstwo w miejscach, gdzie zapadają decyzje dotyczące migrantów. To z Jej inicjatywy i dzięki jej zaangażowaniu powstała jedna lista i wszystkie kobiety, które się na niej znalazły wygrały i weszły w struktury Rad Integracyjnych w Nadrenii Westfalii w wyborach 2020.

Bartosz Lisowski gdy rok temu okazało się, że w 450-tysięcznym Liverpoolu, w którym mieszka 20 tysięcy Polaków, nie ma nikogo, kto prowadziłby systemowe wsparcie dla potrzebujących rodaków. Wyszukuje mieszkających w mieście najbardziej przedsiębiorczych Polaków i wraz z nimi zakłada stowarzyszenie Polskie Merseyside, które od pierwszego dnia zaczyna organizować profesjonalne i darmowe wsparcie prawników i księgowych dla potrzebujących. Doraźna akcja przeradza się w stałe dyżury, a inicjatywa zaczyna się błyskawicznie rozwijać" - prezentuje Urszula Gołda.

Bez wspaniałych Polek, które znały Edytę Felsztyńską nie doszło by do realizacji pomysłu, by konkurs nazwać jej imieniem i dzięki temu uhonorować jej pamięć, osobowość i działalność, jaką prowadziła na rzecz Polonii we Włoszech i w Europie. Zawsze mówiła jak my sobie nie pomożemy, to nikt nam nie pomoże” - podkreśla gość audycji Kierunek Polska.

Z Urszulą Gołdą, współorganizatorką plebiscytu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej rozmawiała Małgorzata Frydrych.