Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dariusz Adamski 18.12.2022

Więzień obozów i duszpasterz Polonii. Watykan: ks. Woźny i ks. Posadzy na drodze do beatyfikacji

Papież Franciszek uznał dekret o heroiczności cnót księży Aleksandra Woźnego i Ignacego Posadzego. Dekret jest oficjalnym orzeczeniem Kościoła, że cieszą się oni sławą świętości i heroiczności cnót. Do ukończenia ich procesu beatyfikacyjnego potrzebny jest jeszcze cud za ich wstawiennictwem.

Aleksander Woźny urodził się 25 czerwca 1910 roku w Uzarzewie koło Poznania. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1933 roku. W 1940 roku został aresztowany przez niemiecką żandarmerię. Przez pięć lat był więziony w obozach koncentracyjnych w Buchenwaldzie i w Dachau.

W 1950 roku po streszczeniu z ambony listu pasterskiego polskiego episkopatu, na którego odczytanie nie zgodziły się ówczesne władze, został aresztowany i trafił do więzienia na dziesięć miesięcy. Był wieloletnim proboszczem parafii św. Jana Kantego w Poznaniu. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2004 roku.

Ignacy Posadzy to współzałożyciel Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. W 1921 roku przyjął święcenia kapłańskie. W latach 20. XX wieku zapoznawał się z sytuacją społeczno-ekonomiczną, rodzinną i religijną środowisk emigracyjnych. W 1923 roku przebywał w Saksonii i Bawarii, w 1924 roku - w Hesji, a w 1926 roku wyjechał do Danii. W 1928 roku odwiedził polskie ośrodki w Rumunii, a w roku 1929 wizytował skupiska polonijne w Brazylii, Urugwaju i Argentynie. W 1932 roku kardynał Hlond powierzył mu zorganizowanie męskiego zgromadzenia zakonnego - Towarzystwa Chrystusowego dla Wychodźców - obecnie Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. W 1933 roku został mianowany przełożonym generalnym. Urząd ten pełnił do 1968 roku. Zmarł w 1984 roku.

Także w sobotę papież Franciszek wyraził zgodę na wydanie dekretu o męczeństwie rodziny Ulmów, zamordowanej przez hitlerowców za ukrywanie Żydów. Oznacza to, że rodzina zostanie beatyfikowana.


PAP/IAR/PR24/dad