Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Halina Ostas 16.06.2023

Wkrótce odbędzie się I Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

Od 5 do 9 lipca w Jachrance pod Warszawą odbędzie się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. Współorganizatorami wydarzenia są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.
Posłuchaj
  • Profesor Jacek Gołębiowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, o zbliżającym się I Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą, opowiedział Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Czytaj także

Głównym organizatorem Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Stojący na jego czele, profesor Jacek Gołębiowski powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy, że celem kongresu jest dokonanie oceny oraz  bilansu pomocy jakiej rząd polski udziela środowiskom polonijnym w dziedzinie edukacji i nauki. Nie zdajemy sobie sprawy, że ponoszone nakłady sięgają około ośmiuset milionów złotych rocznie. Z drugiej strony jesteśmy ciekawi jak te środki są wykorzystywane, czy nie należy dokonać zmian w ich lokacji i przeznaczeniu. Dlatego kongresowa debata będzie wymianą informacji między uczestnikami z Polski i przedstawicielami środowisk polonijnych. Liczymy zwłaszcza na głos nauczycieli, naukowców, ludzi związanych z kształceniem, ale także promocją języka polskiego w świecie (..) dziś tylko 10 procent, a w niektórych krajach jeszcze mniej, polskich dzieci korzysta z różnych form edukacji w języku polskim za granicą.

Do uczestnictwa w kongresie organizatorzy zaprosili osoby działające na rzecz edukacji i nauki polskiej za granicą: nauczycieli, liderów i przedstawicieli organizacji polonijnych, rodziców uczniów oświatowych placówek polonijnych, wolontariuszy, przedstawicieli uczelni poza granicami Polski, w strukturach których prowadzone są zajęcia z języka polskiego lub w języku polskim, stypendystów i lektorów

Program kongresu będzie składał się z części merytoryczno-szkoleniowej i kulturalno-edukacyjnej. Przewidziano m. in. panele dyskusyjne, wykłady popularnonaukowe, warsztaty dydaktyczne i szkolenia metodyczne. Odbędą się również spotkania z naukowcami, dydaktykami i ekspertami działającymi na rzecz rozwoju nauki polskiej za granicą oraz popularyzacji edukacji polskiej i polonijnej w świecie.

Profesor Jacek Gołębiowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, o zbliżającym się I Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą, opowiedział Marii Wieczorkiewicz.