Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Halina Ostas 02.02.2022

Instytut Książki ogłosił nabór kandydatur do Nagrody Transatlantyk

Po raz osiemnasty Instytut Książki  zaprasza do zgłaszania kandydatur do Nagrody Transatlantyk. To doroczna nagroda dla popularyzatora literatury polskiej za granicą. Zgłoszenia należy nadsyłać do 31 marca - poinformowano na Twitterze Instytutu Książki.

Jak przypomniano, "Transatlantyk to doroczna nagroda Instytutu Książki dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą". "Jej celem jest uhonorowanie osoby, która ma szczególne osiągnięcia w zakresie promocji literatury polskiej na świecie" - wyjaśniono.

Nagroda składa się z 10 tys. euro oraz statuetki autorstwa Łukasza Kieferlinga. Zgłoszenia kandydatur należy nadsyłać  do 31 marca.

Podkreślono, że o nagrodę ubiegać się mogą "wyłącznie obywatele innych państw (także Polacy z obcym paszportem)". Zgłoszeń kandydatów mogą dokonywać polskie i zagraniczne instytucje zajmujące się upowszechnianiem kultury, ośrodki naukowe, wydawnictwa, stowarzyszenia twórcze, a także osoby prywatne.

W tym roku Nagroda Transatlantyk przyznana zostanie po raz osiemnasty. Z uwagi na pandemię COVID-19 i związane z nią utrudnienia w podróżowaniu, uroczyste wręczenie nagrody laureatowi odbędzie podczas gali, którą zorganizuje IK. Na tegorocznej gali wręczone zostaną także Nagrody Transatlantyk za rok 2020 (Ewie Thompson z USA) i za rok 2021 (Tokimasowi Sekiguchiemu z Japonii).

Laureatem może zostać tłumacz, wydawca, krytyk bądź animator życia kulturalnego. Wyboru dokonuje Kapituła Nagrody, złożona z badaczy literatury, animatorów życia kulturalnego, tłumaczy oraz dyrektora Instytutu Książki.

Po raz pierwszy nagrodę wręczono w 2005 r. podczas Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej – otrzymał ją wówczas Henryk Bereska. Do tej pory nagrodą uhonorowano, m.in. m.in. Andersa Bodegarda ze Szwecji, Albrechta Lemppa z Niemiec, Ksenię Starosielską z Rosji, Biserkę Rajčić z Serbii, Pietra Marchesaniego z Włoch, Vlastę Dvořáčková z Czech, Karola Lesmana z Holandii.


PAP/ho