Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 22.02.2022

Arcydzieła Brueghla i Hedy trafiły na Wawel

Dwa wybitne dzieła sztuki europejskiej „Karczma Pod Świętym Michałem” Pietera II Brueghla oraz „Martwa natura” Willema Claesza Hedy to nowe nabytki Zamku Królewskiego na Wawelu.

Obrazy autorstwa jednych z najwybitniejszych XVII-wiecznych malarzy niderlandzkich powstały w najlepszych latach ich twórczości. Pozyskane dzięki mecenatowi państwa ze zbiorów prywatnych w Paryżu arcydzieła to pod względem wartości największy zakup dzieł malarskich w powojennej historii Wawelu.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił podczas ich prezentacji, że ich pozyskanie dla polskiego muzeum to wyjątkowe osiągnięcie.

Pieter II Brueghel zasłynął jako kopista i naśladowca kompozycji sławnego i wybitnego ojca Pietera I Bruegla. „Karczma Pod Świętym Michałem”, mimo że utrzymana w brueglowskiej manierze, stanowi jednak jego oryginalne dzieło, w którym nie odwołuje się do żadnej ze znanych prac ojca. Zaprezentował tu indywidualny styl, bogactwo inwencji i zamiłowanie do szczegółu.

Martwa natura Willema Claesza Hedy utrzymana w szarozielonej tonacji, przedstawia kompozycję kosztownych, lśniących naczyń srebrnych i szklanych. Działający w Haarlemie artysta specjalizował się w malowaniu tzw. śniadań (ontbijtjes), znanych również jako monochrome banketjes. Martwej natury o tak wysokiej klasie artystycznej jeszcze na Wawelu nie było.

Pozyskanie obrazów było wynikiem długich poszukiwań na rynku sztuki i wykorzystania budowanych przez lata kontaktów w europejskim środowisku muzealników. Dzieła zostały zakupione do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu z dotacji celowej prezesa Rady Ministrów oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Kolekcja malarstwa niderlandzkiego w zbiorach wawelskich liczy ok. 100 dzieł, natomiast nie było w niej do tej pory żadnych prac autorstwa Hedy ani któregokolwiek z Brueghlów – z wyjątkiem niewielkiego obrazu przypisywanego hipotetycznie Pieterowi II Brueghlowi. Zakupione dzieła zostaną w najbliższym czasie zaprezentowane w Sali Senatorskiej, a następnie będą eksponowane w komnatach królewskich – obok arrasów Zygmunta Augusta i obrazów włoskich z kolekcji Lanckorońskich.

IAR/ep