Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 05.12.2022

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz na Zamku Królewskim w Warszawie

Ekspozycja "Abakanowicz. Konfrontacje" wybitnej polskiej artystki została otwarta w historycznych murach Biblioteki Królewskiej. Prace wybrano według klucza, jakim jest kontekst toczącej się wojny na Ukrainie.

Tak dużej monograficznej wystawy dzieł Magdaleny Abakanowicz nie było w Warszawie od wielu lat. Rzeźby można oglądać w Bibliotece Królewskiej -  jedynego w pełni autentycznego, ocalałego z pożogi wojennej pomieszczenia Zamku Królewskiego w Warszawie. Zapowiedzią wystawy jest ekspozycja ośmiu figur odlanych w brązie pod tytułem "Postacie stojące", ustawiona na Dziedzińcu Wielkim.

Magdalena Abakanowicz to najbardziej rozpoznawalne polskie nazwisko w świecie sztuki współczesnej – artystka totalna, indywidualistka i innowatorka, stale konfrontująca się z nowymi obszarami poszukiwań twórczych. Jej prace na stałe weszły w skład ścisłego światowego kanonu sztuki XX wieku.

Same obecne na wystawie prace wybrane zostały według klucza, jakim jest kontekst toczącej się obecnie wojny w Ukrainie i związanego z nią poczucia zagrożenia, odczuwanego wyraźnie także Polsce. Słowo „konfrontacja” nabiera tu dodatkowych znaczeń – jako konflikt zbrojny dwóch państw, ale także rodzące się w jego wyniku liczne konflikty wartości: między instynktem przetrwania a poczuciem obowiązku, między miłością bliźniego a wolą walki, między afirmacją życia a zwątpieniem w jego sens w obliczu niewyobrażalnych aktów przemocy i zniszczenia.

Obiekty zostały wyeksponowane jedynie przy użyciu światła, a scenografię stanowi zabytkowe wnętrze. Wszystkie elementy korespondują ze sobą, tworząc wspólną narrację.

- Po raz pierwszy na tak dużą skalę zgromadziliśmy eksponaty, które wzajemnie układają się w historię i są ciekawą zagadką dla publiczności – mówi kurator wystawy dr Mariusz Klarecki. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.