Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 02.10.2021

Żyjący byli więźniowie obozu przejściowego w Pruszkowie, będą mieli uprawnienia kombatanckie

Żyjący byli więźniowie niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie będą mieli uprawnienia kombatanckie. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości pod pomnikiem "Tędy przeszła Warszawa" na terenie byłego obozu Durchgangslager 121. W sobotę odbywają się tam oficjalne obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc upamiętniające 650 tysięcy osób, które przeszły przez ten niemiecki nazistowski obóz przejściowy.

Kilka dni po wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 roku trafiali do tego obozu mieszkańcy wypędzeni z niszczonej i plądrowanej stolicy oraz okolicznych miejscowości.

Durchgangslager 121 został założony przez Niemców 6 sierpnia 1944 roku na terenie warsztatów kolejowych w Żbikowie - dzielnicy Pruszkowa. Pierwszy transport wypędzonych warszawiaków dotarł do obozu 7 sierpnia. Znalazło się w nim około trzech tysięcy ocalałych z rzezi mieszkańców Woli, których pieszo pognano do Pruszkowa. Były to głównie kobiety i dzieci. Później ludzi dowożono też pociągami Elektrycznej Kolei Dojazdowej lub magistralą skierniewicką, nawet kilkanaście tysięcy osób jednego dnia.

Więźniowie byli poddawani brutalnej selekcji. Rozdzielano rodziny. Osoby młode, podejrzane o udział w powstaniu, trafiały do obozów koncentracyjnych, pozostałych zdrowych ludzi kierowano na roboty przymusowe do III Rzeszy. Niezdolnych do pracy wysyłano na osiedlenie do różnych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa.

IAR/dad