Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Halina Ostas 14.10.2021

Szwecja zwiększy wsparcie Fundacji Auschwitz-Birkenau o 5,5 mln koron

Premier Szwecji Stefan Loefven zdecydował o zwiększeniu o 5,5 mln koron szwedzkich wsparcia, którego jego kraj udziela Fundacji Auschwitz-Birkenau – podało w czwartek Muzeum Auschwitz. Wcześniej państwo to przeznaczyło na ten cel 2 mln koron.

Biuro prasowe Muzeum Auschwitz podało, że informacja o zwiększeniu szwedzkiej darowizny do 7,5 mln koron została przekazana w środę podczas Międzynarodowego Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu w Malmoe.

„Zrozumienie tego, co się stało w Auschwitz jest ważne (...). Składam osobistą obietnicę działań na rzecz zachowania pamięci Holokaustu i zwalczania antysemityzmu” – mówił premier Loefven podczas konferencji prasowej.

Z kolei szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde na Twitterze napisała: „Ważne, żeby zachować to najbardziej rozpoznawalne miejsce Holokaustu, tak by kolejne pokolenia budowały przyszłość na wiedzy, refleksji i pamięci o tragicznej przeszłości”.

Wdzięczność za pomoc szwedzką wyraził dyrektor generalny fundacji Wojciech Soczewica. „To krok zdecydowanie zbliżający nas do zabezpieczenia konserwatorskiego Miejsca Pamięci Auschwitz. Bardzo liczę, że inne państwa, z którymi prowadzimy rozmowy, zdecydują się na wsparcie misji fundacji. To niezwykle ważny wyraz naszej wspólnej odpowiedzialności za jedno z najważniejszych dla świata miejsc, które upamiętnia ofiary i ostrzega nas przed konsekwencjami ludzkiej nienawiści” – zaznaczył.

Pieniądze od rządu Szwecji zasilą kapitał wieczysty, który jest tworzony i zarządzany przez Fundację Auschwitz-Birkenau. Został on wsparty już przez blisko 40 krajów. Celem jest zgromadzenie co najmniej 176 mln euro. Zyski z inwestowanego kapitału przekazywane są na konserwację Miejsca Pamięci Auschwitz. W br. Muzeum zamierza przeznaczyć na prace konserwatorskie ponad 21 mln zł.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


PAP/ho