Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 18.10.2021

172. rocznica śmierci Fryderyka Chopina, najwybitniejszego polskiego kompozytora

Fryderyk Chopin, uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianistę, zmarł w Paryżu 17 października 1849 roku. Jego koncerty, nokturny czy polonezy na trwałe weszły do kanonu światowej muzyki.

Muzyka Fryderyka Chopina wywarła ogromny wpływ na twórczość wielu kompozytorów. Był on pierwszym wybitnym twórcą tak zwanych szkół narodowych w muzyce romantycznej. Jego inspiracja i oddziaływanie widoczne były w kompozycjach Edvarda Griega, Claude'a Debussy'ego, Maurice'a Ravela, czy Siergieja Rachmaninowa.

Według metryki chrztu, Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego 1810 roku w Żelazowej Woli. Sam kompozytor jako dzień swojego urodzenia podawał 1 marca. Zmarł po wielu latach zmagań z gruźlicą, 17 października 1849 roku w Paryżu. Został pochowany na cmentarzu Père-Lachaise. Zgodnie z jego ostatnią wolą urnę z sercem Chopina przewieziono do Polski i umieszczono w warszawskim kościele św. Krzyża. Tam, w 172. rocznicę jego śmierci, wykonano Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta. Koncert ma długą tradycję – mówi rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski.

Tradycyjnie także pałac w Antoninie wypełniła muzyka Chopina. Młody Fryderyk grał tutaj swoje utwory księciu Antoniemu Radziwiłłowi i jego córkom. To tu stworzył Poloneza C-dur na fortepian i wiolonczelę. Kolejnym rocznicom urodzin i  śmierci wybitnego polskiego kompozytora towarzyszą właśnie w antonińskim pałacu interpretacje jego mazurków i polonezów – mówi dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Dariusz Grodziński

Tegoroczna rocznica śmierci wybitnego polskiego kompozytora przypada w czasie trwania 18 Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. To nadzwyczajne święto wielbicieli muzyki Fryderyka Chopina i jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w świecie. W Warszawie w Filharmonii Narodowej trwają przesłuchania finałowe. O zwycięstwo walczy 12 uczestników z 10 krajów.

Konkurs Chopinowski w 172. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina promuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W mediach społecznościowych zamieszczono spot, w którym wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk wykonuje walc Des-dur i opowiada o związkach muzyki kompozytora z dyplomacją

Fryderyk Chopin jest autorem 2 koncertów fortepianowych i 57 mazurków, a także licznych polonezów, nokturnów, preludiów, ballad, sonat, etiud i pieśni. Cyprian Kamil Norwid napisał o nim "Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel".


IAR/ep