Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek 29.11.2021

"Chocim. Potęga husarii" - edukacyjna gra planszowa

Gra Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie przybliża kulisy bitwy z 1621 roku, w której armia Rzeczypospolitej starła się z armią turecką.
Posłuchaj
  • Gra planszowa "Chocim. Potęga husarii". Z Markiem Piwońskim, członkiem stowarzyszenia Pospolite Ruszenie, a także współautorem gry, rozmawiał Przemysław Pawełek.
Czytaj także

Chociaż hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski zginął po bitwie pod Cecorą w 1620 roku, to miało to wielki wpływ na dalsze losy wojno polsko-tureckiej w 1621 roku. Wówczas liczące ok. 60 000 żołnierzy wojska polsko-litewsko-kozackie pod wodzą hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza i hetmana kozackiego Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego powstrzymały w obozie pod Chocimiem nad Dniestrem liczącą sobie ok. 100 000 żołnierzy armię turecko-tatarską sułtana Osmana II.

Wydarzeniom tym, których okrągłą 400. rocznicę obchodzimy w 2021 roku, stowarzyszenie Pospolite Ruszenie poświęciło współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt, który składał się między innymi z opracowanej i wyprodukowanej przez stowarzyszenie w nakładzie 300 egz. gry edukacyjnej “Chocim. Potęga husarii”, która trafiła bezpłatnie do 70 szkół, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i klubów.

Na projekt składały się także 42 spotkania i lekcje żywej historii online dla blisko 1000 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, 5 warsztatów metodycznych, wystawa online “20 rad dla wybierających się pod Chocim”, oraz kampania promocyjna w Internecie. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie grę udało się przetłumaczyć na język ukraiński.

W promocję i rozpowszechnianie gry zaangażowana jest Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Z Markiem Piwońskim, członkiem Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie, a także współautorem gry, rozmawiał Przemysław Pawełek.