Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek 12.01.2022

100 lat temu urodził się Henryk Giedroyc, działacz emigracyjny, żołnierz Brygady Strzelców Karpackich

100 lat temu, 12 stycznia 1922 roku, urodził się w Warszawie Henryk Giedroyc, działacz emigracyjny, kierownik Instytutu Literackiego, żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, brat Jerzego Giedroycia.
Posłuchaj
  • 100 lat temu urodził się Henryk Giedroyc, działacz emigracyjny, kierownik Instytutu Literackiego [POSŁUCHAJ]
Czytaj także

Henryk Giedroyc uczęszczał do gimnazjum imienia Jana Zamoyskiego w Warszawie. We wrześniu 1939 roku wraz z Jerzym Giedroyciem wyjechał do Rumunii. W 1940 zdał maturę w Bukareszcie i kilka miesięcy później wraz z bratem dotarli przez Stambuł do Palestyny. Od kwietnia 1941 roku był żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, która weszła w skład 2. Korpusu Polskiego. Przebył cały szlak bojowy pod dowództwem generała Władysława Andersa, aż do północnych Włoch, brał udział między innymi w walkach pod Tobrukiem. Następnie wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia, przeznaczonego dla zdemobilizowanych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Na życie zarabiał, pracując w fabryce lodów.

W 1952 roku przeprowadził się do Paryża i podjął pracę w kierowanym przez brata Instytucie Literackim, w podparyskim Maisons-Laffitte. Do 2003 roku Henryk Giedroyc zajmował się w Instytucie sprawami administracyjnymi - odpowiadał między innymi za organizację prenumeraty i dystrybucję wydawnictw. Po śmierci Zofii Hertz, został kierownikiem tej placówki, którą kierował do śmierci. Był też prezesem Stowarzyszenia Instytut Literacki "Kultura”. Henryk Giedroyc w 2008 roku opowiadał radiu RFI, że brat przed swoją śmiercią nie przygotował go do prowadzenia Instytutu.

Henryk Giedroyc zmarł 21 marca 2010 roku w Maisons-Laffitte. Miał 88 lat. Został pochowany na cmentarzu w Le Mesnil-le-Roi, u boku żony, Włoszki Ledy Pasquali i brata Jerzego Giedroycia. Na tym samym cmentarzu spoczywają też inni współtwórcy paryskiej "Kultury”: Zofia i Zygmunt Hertzowie oraz Maria i Józef Czapscy.

IAR/PP