Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Przemysław Pawełek 04.11.2022

Obrońcy Westerplatte pochowani z honorami na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego

Dziesięciu bohaterów obrony Westerplatte spoczęło na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. To dowódca Wojskowej Składnicy Tranzytowej major Henryk Sucharski i dziewięciu jego podkomendnych, odnalezionych 80 lat po bitwie z Niemcami w 1939 roku.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że obrona Westerplatte jest symbolem sprawiedliwego czynu i uczciwej walki w obronie dobra aż do śmierci. W Gdańsku prezydent wziął udział w pogrzebie obrońców Westerplatte.

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda zwrócił uwagę, że dzisiejsze uroczystości mają szczególne znaczenie dla rodzin żołnierzy, ponieważ - jak wskazał prezydent - będzie to ich pierwszy uroczysty pogrzeb. "Dla tych dziewięciu żołnierzy to jest być może pierwszy uroczysty, katolicki pogrzeb, a z całą pewnością pierwszy uroczysty" - podkreślił prezydent. Przypomniał, że ciała żołnierzy zostały pochowane w dole przez Niemców po zdobyciu półwyspu. "Jest to więc niezwykły moment dla ich najbliższych, to pierwsze namacalne pożegnanie" - dodał prezydent Duda.

Dziesięciu polskich żołnierzy, którzy w 1939 roku bronili Westerplatte przed niemiecką agresją, spoczęło na odnowionym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Szczątki dziewięciu z nich odnaleziono w 2019 roku podczas prac archeologicznych. Razem z nimi zostaną również pochowane szczątki majora Henryka Sucharskiego, komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej, zmarłego w 1946 roku i ekshumowanego w 2021 roku.

IAR/PP