Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Halina Ostas 13.12.2022

Bogdan Borusewicz o stanie wojennym: Jaruzelski zdecydował się zawrócić bieg historii

13 grudnia przypada 41. rocznica wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. O tamtym tragicznym okresie opowiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy Bogdan Borusewicz, jeden z liderów antykomunistycznej opozycji na Wybrzeżu, w wolnej Polsce poseł, marszałek Senatu, a obecnie wicemarszałek Senatu. - 12 grudnia wyszedłem z domu i wróciłem dopiero po ponad czterech latach, czyli we wrześniu 1986 roku - wspomina stan wojenny polityk.
Posłuchaj
  • Z Bogdanem Borusewiczem, liderem antykomunistycznej opozycji na Wybrzeżu, a wolnej Polsce wieloletnim marszałkiem Senatu, a obecnie wicemarszałek Senatu, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Czytaj także

12 grudnia 1981 roku w Stoczni Gdańskiej obradowała Komisja Krajowa „Solidarności”. W kraju napięcie rosło. Konflikt między władzą komunistyczną, a demokratycznym ruchem „Solidarności” był nieunikniony. Generał Wojciech Jaruzelski przygotowywał już od wielu miesięcy stan wojenny. Bogdan Borusewicz zdążył się ukryć dzień przed wprowadzeniem stanu wojennego, uciekając z mieszkania.

- Wtedy rankiem 12 grudnia wyszedłem z domu i wróciłem dopiero po ponad czterech latach, czyli we wrześniu 1986 roku - wspomina polityk.

Bogdan Borusewicz w podziemiu tworzył i kierował strukturami gdańskiej opozycji. Organizował drukarnie i protesty społeczne. Wraz z upływem czasu Służba Bezpieczeństwa aresztowała kolejnych jego współpracowników.

- Byłem zawodowym rewolucjonistą – mówi o sobie wicemarszałek Senatu. - Wiedziałem już po roku, że walka będzie dość długa, ale uznałem, że jeżeli wziąłem na siebie taki obowiązek, to będę walczył do końca, dopóki mnie nie złapią i nie aresztują. 

Marszałek Bogdan Borusewicz przyznaje, że nie był zwolennikiem obrad Okrągłego Stołu. Odmówił udziału w negocjacjach. Uważał, że „Solidarność” w 1988 roku była zbyt słaba. Jednak po czasie zmienił zdanie na temat Okrągłego Stołu.

- Oceniam go jako ważny element i jako nasze zwycięstwo, bo jednak Polska przeszła na drogę demokratyzacji, po prostu jesteśmy zupełnie w innym miejscu. Jesteśmy innym krajem, więc po kilku latach oceniałem to pozytywnie.

Z Bogdanem Borusewiczem, liderem antykomunistycznej opozycji na Wybrzeżu, wieloletnim marszałkiem Senatu, a obecnie wicemarszałek Senatu, rozmawia Halina Ostas.