Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 25.08.2011

Piosenki wyborcze. Hit czy kicz?

Jest już pierwszy teledysk wyborczy. W internecie można zobaczyć i posłuchać utworu "To jest nasz dom", w którym występują politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Piosenki wyborcze. Hit czy kicz?źródło: www.youtube.com

Jednym z nich jest szef klubu Stanisław Żelichowski. W rozmowie z IAR żartuje, że wybrał mniejsze zło. Dodał, że miał wybór między trzema pomysłami na prowadzenie kampanii.

- Albo będę ludziom opowiadał, że renty i emerytury będą europejskie, albo że w Polsce jest kupa szmalu i tylko trzeba go podzielić, albo nic nie będę robił, tylko podrygiwał - mówi. - Wolę tańczyć, niż opowiadać dyrdymały, jak robią to niektórzy politycy.

Czytaj więcej>>>

Wyborcze disco-polo?

Piosenki stały się stały elementem wykorzystywanym przez polityków w kampaniach wyborczych, niejednokrotnie prowadząc ich do sukcesu.

W 1995 roku charakterystycznym elementem kampanii prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego była piosenka disco-polo "Ole! Olek", wykonywana przez popularnego przedstawiciela tego typu muzyki - zespół Top One.

- Ten kraj jest nasz i wasz, nie damy bić się w twarz - śpiewała Samoobrona, wchodząc do Sejmu w 2001 roku. Piosenki wyborcze wykonywali także m.in. Andrzej Rosiewicz, Michał Wiśniewski z Ich Troje.

Podczas ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej błysnęły "Aniołki Napieralskiego", czyli zespół 2Sisters. - To on zmieni. To on sprawi, że lepszy będzie kraj - śpiewały dwie młode dziewczyny, zachęcając do oddania głosu na szefa SLD.

Nie chcą "Aniołków"

W czasie obecnej kampanii Sojusz nie zamierza jednak iść w ślady Grzegorza Napieralskiego i zrezygnował ze spotów muzycznych. - Jesteśmy poważną formacją i chcemy koncentrować się na programie - powiedział szef sztabu SLD Stanisław Wziętek.

Z pomocy piosenek wybiorczych nie skorzystają także PO i PiS. Zdaniem polityka Prawa i Sprawiedliwości, Mariusza Błaszczaka teledyski i klipy to marnowanie publicznych pieniędzy. Z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska z PO uważa, że kampanię powinno prowadzić się merytorycznie podczas debat.

Czy teledysk PSL przyniesie ludowcom wysoki wynik wyborczy? Okaże się już 9 października, kiedy Polacy pójdą do urn.

polskieradio.pl/IAR/ aj

Piosenka wyborcza Aleksandra Kwaśniewskiego (1995):


Piosenka wyborcza Samoobrony (2001):


Piosenka wyborcza Grzegorza Napieralskiego (2010):


Piosenka wyborcza PSL (2011):