Aneta Hołówek 15.10.2011

Zaksa Kędzierzyn Koźle nie zwalnia tempa

Siatkarze Zaksy utrzymują się wciąż na fali. 3:0 pokonali pretendenta do najwyższych lokat w PlusLidze Asseco Resovia.
Piłka po ataku Paula Michaela Lotmana (za siatką ) z Asseco wpada w ręce blokujących zawodników ZAKSA: Michała Ruciaka (L), Patryka Czarnowskiego (C) i Pawła Zagumnego podczas meczu siatkarskiej PlusLigi, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Asseco Resovia RzeszówPiłka po ataku Paula Michaela Lotmana (za siatką ) z Asseco wpada w ręce blokujących zawodników ZAKSA: Michała Ruciaka (L), Patryka Czarnowskiego (C) i Pawła Zagumnego podczas meczu siatkarskiej PlusLigi, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Asseco Resovia Rzeszówfot. PAP/EPA/Krzysztof Świderski
  • Ostatnie słowo w meczu należało do ZAKSY przyznał po spotkaniu przyjmujący Resovii Mateusz Mika

Każdy set miał podobny scenariusz i podobne zakończenie. Po początkowym prowadzeniu gości, później do głosu dochodzili siatkarze trenera Krzysztofa Stelmacha i po wyrównanej końcówce, dwukrotnie na przewagi, ale zawsze rozstrzygali partię na swoją korzyść.

Pierwsze akcje to popis Gyorgy Grozera, którego atomowe ataki zapewniły Asseco Resovii trzypunktowe prowadzenie. W końcu jednak gracze Zaksy znaleźli na niego sposób i zatrzymali blokiem atak, z kolei w aut uderzył Mateusz Mika i był remis 7:7.
Później jeszcze prowadzenie kilkakrotnie się zmieniało, a oba zespoły sporo punktów zdobyły po błędach rywali. Goście próbowali agresywnej zagrywki, ale częściej niż w boisku piłka lądowała poza jego obrębem. W końcówce dwukrotnie zablokowany został Mika i to zdecydowało o zwycięstwie Zaksy w secie otwarcia.

W drugiej partii trener rzeszowian Andrzej Kowal posłał w bój drugiego rozgrywającego Macieja Dobrowolskiego i Rumuna Adriana Gontariu. Dzięki nim m.in. goście postawili Zaksie zacięty opór i losy partii znowu decydowały się w końcówce. Najpierw długo trwały targi po jednej z akcji, a po dwukrotnej weryfikacji jej przebiegu przez sędziów na zapisie wideo gospodarze otrzymali setbola. Identycznie jak w pierwszym secie rozgrywający Asseco Resovii posłał piłkę do Miki, który znowu został zablokowany. 27:25 i 2:0 dla Zaksy.

Początek trzeciej odsłony to znowu prowadzenie przyjezdnych. Gospodarze przewagę uzyskali dopiero po drugiej przerwie technicznej. Było nawet 23:20, ale i to okazało się za mało, by Zaksa bez nerwówki wygrała tego seta. Niezłą zmianę dał Czarnogórzec Marko Bojic i popisał się asem, ale chwilę później w aut zaserwował Grozer, co przypieczętowało sukces miejscowych.

Najlepszym zawodnikiem (MVP) został wybrany Michał Ruciak, który zdobył dla Zaksy 10 pkt, ale równie dobrze radził sobie w przyjęciu i obronie. Francuz Guillaume Samica uzyskał 15 pkt i popisał się trzema skutecznymi blokami. Wśród gości najskuteczniejszy był Gontariu - 13 pkt.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Asseco Resovia Rzeszów 3:0 (26:24, 27:25, 25:23).

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Patryk Czarnowski, Wojciech Kaźmierczak, Antonin Rouzier, Michał Ruciak, Guillaume Samica, Paweł Zagumny - Piotr Gacek (libero) - Grzegorz Pilarz, Sebastian Warda, Dominik Witczak.

Asseco Resovia Rzeszów: Gyorgy Grozer, Paul Michael Lotman, Mateusz Mika, Piotr Nowakowski, Łukasz Perłowski, Lukas Tichacek - Krzysztof Ignaczak (libero) - Marko Bojic, Maciej Dobrowolski, Adrian Radu Gontariu, Wojciech Grzyb.