Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Kamil Starczyk 15.03.2020

"Nowy film Komasy stał się ofiarą koronawirusa". Eksperci o kulturze, hejcie i elitach

- Nowa produkcja Jana Komasy stała się ofiarą globalizacji - zwracał uwagę Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina (Teologia Polityczna). - Stał się ofiarą kinowej rzezi, jaką spowodował koronawirus - dodał. Gośćmi audycji "Aria czy barbaria" byli także dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski) i dr Janusz Janowski (ZPAP).
  • W audycji m. in. o tym dlaczego nowy film Jana Komasy stał się ofiarą globalizacji
  • Dlaczego elity podzieliły się na "dwa plemiona"?
  • Kulturalny "must have" na najbliższy czas, który powinniśmy spędzić bez wychodzenia z domu
hejter plakat mat pras-1200.jpg
"Sala samobójców. Hejter". Do kin wchodzi nowy film Jana Komasy

W najnowszym odcinku audycji Magdaleny Piejko "Aria czy barbaria" o wszystkim najważniejszym, co wydarzyło się w tym tygodniu w świecie kultury, a także specjalny kulturalny pakiet na przetrwanie najbliższego czasu, czyli co ciekawego zobaczyć bez wychodzenia z domu.

[W POPRZEDNIM ODCINKU] >>> 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. "Władze Warszawy powinny ten konkurs ogłosić kilka lat temu"

W pierwszej części audycji na tapet poszedł najnowszy film Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter". To druga część nagrodzonego Srebrnymi Lwami filmowego hitu reżysera z 2011 roku. Tym razem reżyser wziął na celownik mroczną stronę mediów społecznościowych. Producenci zapowiadają obraz jako cyber-thriller, będący współczesną wersją "Romea i Julii" i uniwersalną opowieścią o miłości, która przeradza się w hejt.

Goście audycji zwracali uwagę na to, że film w pewnym sensie stał się ofiarą globalizacji. - Przez pierwszy weekend obejrzało go 150 tysięcy osób i zobaczyłoby go pewnie więcej. Ten film stał się jedną z ofiar, oczywiście nie najtragiczniejszą, kinowej rzezi, jaką spowodowała epidemia koronawirusa - wskazywał dr Łukasz Jasina.

Komasa 1200 free.jpg
"Sala samobójców. Hejter". Nowy film Jana Komasy

"Nowy film Komasy to wysoki poziom"

Dr Łukasz Jasina ocenił nowy film Jana Komasy jako wybitny. - Może nie tak jak "Boże ciało", ale na wysokim poziomie. Obraz pokazuje to, w czym Jan Komasa jest bardzo dobry, czyli łączy analizę współczesności z bardzo głębokim spojrzeniem filozoficznym i z bardzo dobrą realizacją filmową czegoś, co będzie dobrze postrzegane przez publiczność, która takich filmów poszukuje - mówił.

- Czy ten film coś w nas zmieni? Nasz kraj jest ofiarą hejtu, m.in. w internecie, od wielu lat. Być może będzie tak, że pod wpływem kwarantanny na światową skalę nastąpi jakieś wielkie przewartościowanie. Jesteśmy na początku tego procesu - dodał.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Film "Boże ciało" Jana Komasy z jedenastoma Orłami

Z kolei dr Mikołaj Mirowski podkreślał, że film można rozpatrywać na trzech płaszczyznach. - To jest i thriller, i moralitet, jak i ważny głos na temat walki klasowej, która toczy na świecie. Ten obraz świetnie dopełnia wątki, z którymi mieliśmy do czynienia w takich produkcjach jak "Joker" czy oscarowy "Parasite" - wyjaśniał.

Oscary shutt-1200.jpg
Dr Mikołaj Mirowski: "Parasite" jest filmem niezwykłym, zasłużenie wygrał Oscara

"Elity podzieliły się na dwa plemiona"

Dr Janusz Janowski przytoczył wykład prof. Andrzeja Nowaka sprzed trzech lat. - Wykład nosił tytuł "Światowa wojna domowa" i osnuty był na analizie książki wybitnego niemieckiego historyka idei Reinharta Kosellecka "Krytyka i kryzys. Studium patogenezy świata mieszczańskiego". Autor tej książki zastanawia się dlaczego to elity społeczne, które od kilkuset lat dominują rzeczywistość i narrację zarówno historyczną, jak i ideową, doszły do momentu, w którym doszło do podważenia wytworzonych przez nie paradygmatów - opowiadał rozmówca Magdaleny Piejko.

Gość Polskiego Radia 24 wskazywał, że Koselleck starał się ujawnić genezę powstania takich elit. - Powstały dwa plemiona. Jedno odwołuje się do uniwersalizmu, obiektywizmu prawdy, z kolei drugie całkowicie spartykularyzowało prawdy, które wg nich są tylko cząstkowe, należą tylko do kreślonych dziedzin. To powoduje, że te cząstkowe ujęcia rzeczywistości zawsze są w konflikcie z ujęciem ogólnym, z ujęciem uniwersalistycznym - tłumaczył dr Janusz Janowski.

- W tym kontekście nie ma płaszczyzny do uzyskania głębokiego wspólnego porozumienia, które może w tym wypadku być powierzchniowe, naskórkowe, tylko w pewnych sferach - dodał.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Box office - „Sala samobójców. Hejter” liderem

NIE PRZEGAP! W drugiej części audycji goście przedstawili swoje "propozycje bez wychodzenia z domu", dla tych, którzy objęci są kwarantanną.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: dr Łukasz Jasina (Teologia Polityczna), dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski), dr Janusz Janowski (ZPAP)
Data emisji: 15.03.2020
Godzina emisji: 20.06

kstar