Polskie Radio
Section05

Jan Komasa

Od "Zakazanych piosenek", przez "Kanał", po "Miasto 44". Powstanie Warszawskie w filmie

Dziesiąta muza jest nierozerwalnie połączona z Powstaniem Warszawskim. Już w trakcie zrywu jego przebieg śledziło oko kamery. Temat heroizmu i tragedii walczącej stolicy daje pole do licznych interpretacji, nic dziwnego, że do dzisiaj inspiruje scenarzystów i reżyserów.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski Powstanie Warszawskie Andrzej Wajda Janusz Morgenstern Krzysztof Kamil Baczyński Danuta Szaflarska Andrzej Munk HISTORIA

"Kanał", "Eroica", "Miasto 44". Powstanie Warszawskie oczami twórców filmowych

O tym, co działo się przez 63 dni Powstania Warszawskiego, wiemy przede wszystkim z relacji jego uczestników. Jest też wiele zdjęć, są nagrania, ale w ciągu 78 lat od wybuchu powstańczego zrywu powstało też wiele filmów, które pozwalają nam, chociaż w niewielkim stopniu, wyobrazić sobie, jak trudne były to dni dla walczącej Warszawy, dla jej mieszkańców, dla powstańców. Wśród filmów poświęconych Powstaniu wyróżnia się "Kanał" Andrzeja Wajdy czy przewrotna "Eroica" Andrzeja Munka, a w ostatnich latach - filmy Jana Komasy, przede wszystkim "Miasto 44".
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Małgorzata Raducha Patryk Michalski Andrzej Wajda Janusz Morgenstern Powstanie Warszawskie Warszawa FILM Andrzej Munk Armia Krajowa Jerzy Stefan Stawiński Ewa Błaszczyk Tadeusz Łomnicki Mateusz Kościukiewicz Krzysztof Kamil Baczyński śmierć II wojna światowa reżyser

Francja wyróżniła polskich twórców. Odznaczenia dla Ireny Strzałkowskiej i Jana Komasy

Ambasador Francji w Polsce Frederic Billet wręczył Ordery Sztuki i Literatury producentce Irenie Strzałkowskiej oraz reżyserowi Janowi Komasie. Wyróżnienie zostało ustanowione ponad 50 lat temu, jest przyznawane za wyjątkowe dokonania artystyczne lub literackie oraz za promowanie literatury i sztuki na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM POLSKA społeczeństwo stosunki polsko-francuskie

Przed nami 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Zbliża się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa odbędzie się online i rozpocznie się 8 grudnia 2020 r. W wyniku decyzji producentów i dystrybutorów pokazy filmów będą wyłącznie dla przedstawicieli branży filmowej i mediów. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Małgorzata Szumowska Polski Instytut Sztuki Filmowej

Polscy reżyserzy szturmem podbijają zagraniczne rynki filmowe

Polscy twórcy filmowi otrzymują kolejne propozycje pracy od zagranicznych producentów i zaliczają swoje anglojęzyczne debiuty. - Nasze młodsze pokolenie może już teraz pracować wszędzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Smoczyńska, reżyserka serialu "Warrior Nun". Skąd bierze się coraz większe zainteresowanie polskimi reżyserami?
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Agnieszka Smoczyńska kino serial

Muzyczna tożsamość filmu "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy

– Zaczęło się od tego, że tych utworów miało być tylko sześć. Do filmu weszły też 23 utwory oryginalne. W przypadku filmu niezależnego jest to naprawdę spory, ale też fantastyczny wynik – mówiła Aneta Brykalska, konsultantka muzyczna, która współtworzyła ścieżkę dźwiękową do najnowszego obrazu Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Borowiecka Ryszard Jaźwiński FILM muzyka filmowa

"Nowy film Komasy stał się ofiarą koronawirusa". Eksperci o kulturze, hejcie i elitach

- Nowa produkcja Jana Komasy stała się ofiarą globalizacji - zwracał uwagę Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina (Teologia Polityczna). - Stał się ofiarą kinowej rzezi, jaką spowodował koronawirus - dodał. Gośćmi audycji "Aria czy barbaria" byli także dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski) i dr Janusz Janowski (ZPAP).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA POLSKA FILM koronawirus Łukasz Jasina Polskie Radio 24 Magdalena Piejko

Jan Komasa: powstało kilka plemion, które się nie rozumieją

- W "Sali samobójców. Hejter" chciałem pokazać tę pogardę, którą sam mam, jako ktoś z tej tzw. bańki lewicowo-liberalnej. To oskarżenie wobec siebie samego, bo czuję, że jak reżyser potrafi spojrzeć obiektywnie na własne życie, to jest to najlepsze dla filmu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Jan Komasa.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA inteligencja internet POLSKA społeczeństwo informacyjne Joanna Sławińska FILM