Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 02.10.2019

W. Bernacki: Lewica powinna patrzeć na węgiel nie tylko ekologicznym okiem

- Polski węgiel to nie tylko dwutlenek węgla, ale przede wszystkim to, co związane jest z rozwojem polskiej gospodarki i dochód dla części polskich rodzin. Dziwię się, że wrażliwa społecznie Lewica patrzy na tylko z punktu widzenia ekologii - powiedział w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Bernacki, politolog, profesor UJ z PiS. Gościem audycji była również Magdalena Biejat z Lewicy.
Posłuchaj
  • 02.10.2019 Goście audycji o polskiej gospodarce węglowej i reformie służby zdrowia

Goście audycji debatowali nad polską gospodarką węglową. - W czasach rządów PO i PSL duża część kopalń została zlikwidowana. To naturalne, że w ciągu czterech ostatnich lat sprowadzamy tańszy węgiel, na czym korzystają przedsiębiorcy, a jednocześnie odbudowujemy nasze kopalnie. Polska gospodarka rozwija się i potrzebuje węgla o wysokiej jakości, którego w Polsce nie ma. Stąd wzrost ilości węgla przywożonego z zewnątrz - podkreślił Włodzimierz Bernacki.

- Ustawa o odnawialnych źródłach energii została poprawiona i wprowadziliśmy mechanizmy prawne umożliwiające wprowadzenie programów proekologicznych. To działanie nie tylko na poziomie krajowym, ale także działalność poszczególnych samorządów. Są one także odpowiedzialne za realizację tych programów - dodał.

shutterstock kopalnia węgiel 1200.jpg
Transformacja energetyczna. Henryk Kowalczyk: jest szansa, że zrezygnujemy z węgla w 2050 roku

"Kompleksowe odejście od węgla"

- Niepokoi mnie to, że ze strony PiS nie mamy pomysłów na to, co robić z węglem i z klimatem. Od partii rządzącej oczekiwałabym kompleksowego planu odejścia od węgla. Musimy przeciwdziałać zmianom klimatycznym, jeżeli chcemy mieć miejsce do życia za kilkadziesiąt lat. Ten problem powinien zostać rozwiązany poprzez dalekosiężną strategię - podkreśliła Magdalena Biejat.

- Nie widzę, aby wśród głównych partii pojawiała się chęć do dialogu na ten temat, ale nie znaczy to, że jako obywatele nie powinniśmy się tego domagać. Potrzebujemy polityków, którzy potrafią odpowiedzieć na palące potrzeby obywateli - zaznaczyła.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Marcin Roszkowski: Potrzeba otwierać kopalnie i zamykać elektrownie węglowe

Włodzimierz Bernacki zauważył, że Polska systematycznie opiera swoją gospodarkę na alternatywnych źródłach energii. - Polska przez lata komunizmu została "ustawiona" na węglu. Uczyniliśmy jednak bardzo wiele, aby odejść od tego systemu gospodarowania, który został nam narzucony przez Związek Sowiecki. Węgiel gwarantuje także pracę i zasobność wielu polskich rodzin. PiS widzi tę kwestię w wielu wymiarach - stwierdził. 

Zdaniem Magdaleny Biejat dalsze opieranie gospodarki na węglu będzie miało fatalne konsekwencje. - Odnośnie do polskiego węgla opieramy się na rzetelnych doniesieniach naukowców. To, o czym mówimy to postulaty środowiska naukowego oparte na faktach. Jako Lewica mamy na względzie przede wszystkim dobro obywateli i stąd wynika nasza troska o środowisko. Pamiętamy o tym, że bardzo duża część śląskiej gospodarki stoi na węglu i trzeba tu zaproponować kompleksową transformację - przyznała. 

pixabay chemia 1200.jpg
Nowa odmiana węgla - w stronę tańszej elektroniki

Uzdrowić służbę zdrowia 

- Ogromnym problemem jest to, że lekarze i personel medyczny uciekają z Polski. Niestety nie udało się zahamować tego problemu. Potrzebujemy rzetelnej reformy służby zdrowia, która zachęci lekarzy do tego, aby tu zostawali i tu wracali. Obecni tu lekarze muszą poświęcać coraz więcej czasu na biurokrację. Nadal lądujemy w szpitalu z rzeczami, które wcale nie muszą lądować w szpitalu - uważa Magdalena Biejat.

- W ochronę zdrowia nie wystarczy tylko dać konkretne pieniądze. Potrzebujemy rzetelnej reformy w konsultacji ze środowiskiem, aby zachęcić lekarzy do tego, by tutaj zostawali - dodała.

- Zgadzam się, że do służby zdrowia nie wystarczy tylko dodać więcej pieniędzy. Podejmowane są już działania, aby zbudować nieprzeciekający system służby zdrowia, a z drugiej strony szkoły medyczne zostały otwarte na większą liczbę studentów. Lobby działało na to, aby te limity były bardzo niskie. Mam nadzieję, że polski rynek medyczny z czasem zostanie tak samo nasycony jak rynki europejskie - przyznał Włodzimierz Bernat.

szpital1200.jpg
Prof. G. Raczak: profilaktyka jest fundamentem służby zdrowia

- To prawda, że na Zachodzie są wyższe pensje, ale istotne jest to, że duża część mieszkańców Polski chce funkcjonować w przestrzeni, w której została wychowana - podsumował profesor.

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiała Eliza Olczyk

PR24/pkr

____________________ 

Data emisji: 02.10.2019

Godzina emisji: 08:06