Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 03.10.2019

Marcin Kierwiński: Koalicja Obywatelska potrafi przyznać się do błędów

- PiS zdaje się wiedzieć lepiej co mówiliśmy, niż my sami. Mamy jedną podstawową cechę: potrafimy przyznać się do błędu, np. do tego, że było nim podwyższenie wieku emerytalnego - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Kierwiński z KO-PO. Gościem audycji był również Marcin Porzucek, poseł PiS.
Posłuchaj
  • 03.10.2019 Marcin Porzucek (PiS) i Marcin Kierwiński (KO-PO) o postulatach programowych PiS i PO oraz jakości debaty przedwyborczej
Czytaj także

Goście Polskiego Radia 24 rozmawiali o programach wyborczych PiS i KO-PO. - W programie każdej partii są elementy, nad którymi warto rozmawiać. Problemem ostatniej kadencji jest brak tej dyskusji. Są kwestie, które nas łączą, np. polityka zagraniczna, ale debata także w tym zakresie nie skłania do tego, aby myśleć wspólnie, a rozłącznie - przyznał Marcin Kierwiński.

"Papier przyjmie wszystko"

- Jestem ciekaw czy PiS przyzna się do tego, jaki bałagan wprowadzono w służbie zdrowia. Jeżeli PiS chce rozmawiać o wiarygodności, musi rozliczyć się z tego, co obiecywał. W polskiej służbie zdrowia nigdy nie było idealnie, ale przez ostatnie cztery lata sytuacja się nie polepszyła, a wręcz pogorszyła - dodał.

Marcin Porzucek pochwalił Koalicję Obywatelską za to, że zrezygnowała z postulatu podwyższenia wieku emerytalnego. - Najważniejsza jest wiarygodność. W programie PO podoba mi się to, że nie będzie już podwyższenia wieku emerytalnego, choć pamiętamy zapowiedź premiera Donalda Tuska, że nie będzie podwyższenia tego wieku, a mimo wszystko to nastąpiło. Papier przyjmie wszystko. To, co buduje pozycję PiS to wiarygodność i sprawczość. Można nas lubić lub nie, ale realizujemy nasze obietnice wyborcze i Polacy to doceniają - zaznaczył. 

Marcel Klinowski 1200.jpg
M. Klinowski: jedna kadencja to za mało na naprawę zaniedbań w służbie zdrowia

Odpowiedział on również na zarzuty dotyczące pogorszenia sytuacji w służbie zdrowia. - Staramy się to zmieniać. W ciągu kilku lat zwiększyliśmy limity przyjęć na studia. To znaczna poprawa. Bez tego nie uda nam się usprawnić służby zdrowia. Tam, gdzie problemem są wyłącznie pieniądze, skróciliśmy kolejki, ale problemu braku lekarzy nie zwiększymy w ciągu kilku tygodni. Szkoda, że poprzednia ekipa rządząca niczego w tym zakresie nie zrobiła - podkreślił.

Język kampanii wyborczej

- To bolączka polskiej polityki. Każdy ma jakieś cechy osobowościowe, ale w przypadku Klaudii Jachiry mamy do czynienia z kimś, kto nie jest z niczego znany i nie posiada żadnego dorobku. Jedyną zasługą tej osoby jest hejt w stosunku do Prawa i Sprawiedliwości. Dziwię się, że Koalicja Obywatelska zdecydowała się na ten krok, biorąc tę panią na listę warszawską. Także media media chętniej publikują tematy związane z hejtem, niż tematy merytoryczne - uważa Marcin Porzucek.

sejm obrady free 1200.jpg
Wybory parlamentarne 2019. Jak największe partie polityczne realizowały swoje obietnice?

- Politycy ponoszą odpowiedzialność za język debaty, który przekłada się także na zapalczywość ich zwolenników. Jeśli politycy nie będą umieli obniżyć poziomu temperatury dyskusji, to mowa nienawiści nadal będzie występować. Jeśli lider PiS wyzywa opozycję od „zdradzieckich mord”, to nie jest to język, w którym możemy ze sobą rozmawiać - podsumował Marcin Kierwiński.

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Stanisław Janecki

PR24/pkr

____________________ 

Data emisji: 03.10.2019

Godzina emisji: 08:06