Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 28.04.2021

"Dajmy dzieciom wytchnienie". Wiceminister edukacji apeluje o spokojne wdrażanie uczniów w rytm szkolny

- Potraktujmy czas po 29 maja jako trampolinę. Prawdziwy powrót do normalności zacznie się 1 września. Wtedy będziemy się starać wyrównać braki w kształceniu - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MEN Tomasz Rzymkowski.
Tomasz RzymkowskiTomasz Rzymkowski PR24/AK
Posłuchaj
  • Tomasz Rzymkowski o powrocie dzieci do szkół (Stan rzeczy)
Czytaj także

Podczas konferencji rządu dot. luzowania obostrzeń w związku z koronawirusem premier Mateusz Morawiecki poinformował o etapowym powrocie uczniów do nauki stacjonarnej. Pierwszy z nich zaczynie się już 4 maja i oznacza powrót do nauki stacjonarnej wszystkich dzieci w edukacji wczesnoszkolnej (klasy 1-3). Drugi etap zaplanowano od 15 maja - powrót do nauki hybrydowej wszystkich starszych uczniów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i pandemia będzie pod kontrolą, 29 maja wszyscy uczniowie mieliby wrócić do nauczania stacjonarnego.

twitter przemysław czarnek free 1200.jpg
Minister edukacji: będą dodatkowe zajęcia wspomagające po powrocie do nauki zdalnej

Gość Polskiego Radia 24 nazwał to przywracaniem normalności w szkołach po pandemii. - Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniem i uczniów między sobą. Szkoła to nie tylko proces kształcenia, ale również kwestia socjalizacji. Uczenia się relacji międzyludzkich i umiejętności współdziałania w grupie. Pewnie te elementy będą na początku najbardziej szwankować - powiedział Tomasz Rzymkowski. 

"Dajmy dzieciom wytchnienie"

Wiceminister edukacji zwrócił się jednocześnie apelem do nauczycieli i wychowawców. - Nie traktujmy powrotu do szkoły jako wielkiego egzaminu ze wszystkich przedmiotów. Dajmy dzieciom wytchnienie po 7-miesięcznej przerwie w stacjonarnym nauczaniu. Musimy zwrócić uwagę na element psychologiczny, aby wśród młodzieży nie wywołać wielkiej traumy - podkreślił. 

Tomasz Rzymkowski wyjaśnił, że od 1 września resort edukacji planuje dodatkowe godziny dla dyrektorów szkół, które mają pomóc w nadrobieniu zaległości przez dzieci. - Niech najbliższy czas będzie swoistą trampoliną. Drabiną, po której będziemy się starać powoli wracać do normy. Przerwa 7 miesięcy może wywołać u wielu uczniów traumę. Tym bardziej, że wielu nauczycieli będzie chciało ten czas nadrobić. Tego się nie da nadrobić w ciągu czterech tygodni. Właściwy powrót do normalności rozpocznie się 1 września. Podczas nowego roku szkolnego będziemy się starali wyrównać braki - podsumował wiceszef MEN. 

Posłuchaj
21:54 PR24_mp3 2021_04_28-19-06-38.mp3 Tomasz Rzymkowski o powrocie dzieci do szkół (Stan rzeczy)

Zgodnie z planem matury w tym roku rozpoczną się 4 maja od sprawdzianu pisemnego z języka polskiego. Egzaminy zostaną zorganizowane w reżimie sanitarnym.

***

Audycja: Stan Rzeczy

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Tomasz Rzymkowski

Data emisji: 28.04.2020

Godzina emisji: 19.06

PR24/tj