Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 10.12.2021

Jaruzelski jeszcze poprawiał Michnika. Politolog przypomniał liczbę ofiar stanu wojennego

- W materiale filmowym Jaruzelski poprawiał Michnika, że stan wojenny kosztował życie 14-16 osób. Tymczasem w 2006 roku "Gazeta Wyborcza" opublikowała listę 100 nazwisk. 58 osób, które zginęły podczas trwania stanu wojennego, i pozostałe, które straciły życie do 1989 roku - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Krupa, autor książki "Stan wojenny w narracjach prasowych". Politolog odniósł się do nagrania ze spotkania gen. Wojciecha Jaruzelskiego z Adamem Michnikiem z grudnia 2000 roku, na którym widać ich zażyłość. 
Posłuchaj
  • Politolog Jakub Krupa gościem Rafała Dudkiewicza (Stan rzeczy)
Czytaj także

W czwartek wieczorem w "Magazynie śledczym Anity Gargas" w TVP1 zostały pokazane nieznane dotąd fragmenty nagrania z warszawskiej willi generała Wojciecha Jaruzelskiego z nocy 12 na 13 grudnia 2000 roku, a więc w rocznicę stanu wojennego, na których pojawia się redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", Adam Michnik.

Na nagraniu, w rozmowie z Teresą Torańską, w obecności Jaruzelskiego, Michnik nazywa go "polskim patriotą", "facetem, który kocha się w Polsce bez wzajemności", deklaruje, że go kocha, a także ocenia, że "bez ciebie nic by nie było Wojtku, nic". Michnik podkreślał także, że "Jaruzelski marzył o szklanych domach Żeromskiego" i dążył do budowy "Polski prosowieckiej, a nie sowieckiej".

"Bezpośrednie połączenie z transformacją ustrojową"

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że nie był zaskoczony tym nagraniem. - Szokujący może być fakt, że była to rocznica wprowadzenia stanu wojennego, że Adam Michnik odwiedził Wojciecha Jaruzelskiego z 12 na 13 grudnia. Natomiast sformułowanie "patriota" często występowało w publicystyce "Gazety Wyborczej" - przypomniał Jakub Krupa.

Jego zdaniem analiza tekstów "Gazety Wyborczej" na temat stanu wojennego wskazuje na dużą ambiwalencję dziennika w tej sprawie. - Najlepszym przykładem jest artykuł "W imię przebaczenia" Adama Michnika z 2001 roku. Kwestia stanu wojennego jest bezpośrednio połączona z transformacją ustrojową. Pomimo uznania, że stan wojenny był złem, to jego autorzy byli również architektami okrągłego stołu. Jeżeli możemy uznać, że stan wojenny był przekleństwem, to okrągły stół był błogosławieństwem. Michnik domagał się abolicji dla autorów stanu wojennego. Trzeba jednak przyznać, że przekaz "Gazety Wyborczej" ewoluował. W materiale filmowym Jaruzelski poprawiał Michnika, że stan wojenny kosztował życie 14-16 osób. Tymczasem w 2006 roku "Gazeta Wyborcza" opublikowała listę 100 nazwisk. 58 osób, które zginęły podczas trwania stanu wojennego, i pozostałe, które straciły życie do 1989 roku. Tym samym dokonała się ewolucja "Gazety Wyborczej" - tłumaczył politolog. 

Krupa wyraził również żal, że materiał filmowy ujrzał światło dzienne dopiero w 2021 roku. - Polskie społeczeństwo nie żyje tematem stanu wojennego. Najnowsze badanie CBOS wskazuje, że tylko 47 proc. Polaków potrafi wskazać dokładną datę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Ciekawe jest też, że pierwszy raz więcej respondentów uważa, że wprowadzenie stanu wojennego nie było słuszne - zauważył politolog.

Posłuchaj
20:58 PR24 2021_12_10-19-06-12.mp3 Politolog Jakub Krupa gościem Rafała Dudkiewicza (Stan rzeczy) 

Występujący w programie Anity Gargas były działacz Wolnych Związków Zawodowych i Solidarności Krzysztof Wyszkowski określił zaprezentowane materiały jako "kulisy powstawania III RP".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Stan rzeczy 

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz 

Gość: Jakub Krupa (politolog)

Data emisji: 10.12.2021

Godz. emisji: 19.06

PR24