Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 05.04.2022

Propozycje nowych sankcji wobec Rosji. Zalewski: zbrodnie Putina i jego wojsk nie mogą pozostać bez odpowiedzi

- Odcięcie od świata uniemożliwia również Rosji wykorzystywanie bardzo skutecznej broni - korupcji politycznej. Sankcje traktuję jako akt ofensywny i defensywny, który utrudnia Putinowi wpływanie na politykę zagraniczną Zachodu - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Paweł Zalewski (Polska 2050).
Posłuchaj
  • Paweł Zalewski gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy)

Przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła propozycje kolejnych sankcji wobec RosjiUrsula von der Leyen poinformowała między innymi o embargu na import węgla z Rosji o wartości 4 mld euro rocznie. Wprowadzona ma być też blokada dostępu do unijnych portów dla statków rosyjskich i tych obsługiwanych przez Rosję. Na stole jest też propozycja objęcia sankcjami przewoźników drogowych z Rosji i Białorusi. Ponadto kolejne sankcje obejmą zakaz transakcji z czterema rosyjskimi bankami, które stanowią 23 proc. udziału w sektorze bankowym Rosji.

Będą też kolejne ograniczenia w imporcie o wartości 5,5 mld euro - od drewna po cement, od owoców morza po alkohol. Ursula von der Leyen powiedziała również, że wprowadzony zostanie zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w unijnych krajach.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 nie można było inaczej postąpić. - Szczególnie po doniesieniach o bestialskich mordach w Buczy. UE posiada silny fundament moralny i nie może pozwolić na to, aby zbrodnie Władimira Putina i jego wojska pozostały bez odpowiedzi. Spodziewałem się nowych sankcji, choć zawsze pozostaje niedosyt. Ważna jest jednak tendencja. Były już bowiem głosy, że być może należy zacząć wycofywać się z niektórych obostrzeń. Na pewno jednak sankcje nie wystarczą, by zmienić zachowanie Putina - powiedział Paweł Zalewski. 

Poseł przypomniał, że Polska 2050 wskazywała, iż można doprowadzić do wycofania zgód na przewozy tranzytowe przez Polskę do Białorusi i Rosji. - To jest suwerenna kompetencja polskiego rządu, która jest zgodna z regułami europejskimi. Rząd RP nie chciał z tego skorzystać. Nie tylko Niemcy i Francja są powściągliwe ws. sankcji. Premier RP trafnie definiuje to, co należy zrobić. To nie jest jednak tak, że Polska zawstydza Zachód. Przed Polską plan odejścia od węglowodorów z Rosji ogłosiły Niemcy - stwierdził Zalewski. 

Czytaj także:

Paweł Zalewski podkreślił, że sankcje gospodarcze osłabiają zdolności ekspansywne Rosji. - Odcięcie od świata uniemożliwia również Rosji wykorzystywanie bardzo skutecznej broni - korupcji politycznej. Sankcje traktuję jako akt ofensywny i defensywny, który utrudnia Putinowi wpływanie na politykę zagraniczną Zachodu - stwierdził poseł ugrupowania Polska 2050.   


Posłuchaj
23:29 PR24 2022_04_05-19-06-31.mp3 Paweł Zalewski gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy)

 

Ostateczną decyzję ws. sankcji UE wobec Rosji podejmą państwa członkowskie, przy czym wymagana jest jednomyślność. W środę piątym pakietem sankcyjnym zajmą się ambasadorowie unijnych krajów.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Michał Wróblewski

Gość: Paweł Zalewski (Polska 2050)

Data emisji: 5.04.2022

Godzina emisji: 19.06

PR24