Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 28.04.2020

"Unia Europejska doznała wstrząsu". Jakub Wiech o unijnej energetyce w dobie pandemii

- Produkcja paneli fotowoltaicznych czy wiatraków wyemigrowała do Chin. Miało być taniej, ale teraz, w związku z obostrzeniami w transporcie i handlu, pod znakiem zapytania stanęło funkcjonowanie łańcuchów dostaw - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, analityk z Defence24.

- W dobie koronawirusa i wywołanego nim spowolnienia gospodarczego, państwa UE powinny mieć wolność w wyborze technologii prowadzących do zmniejszenia emisji CO2 - przekazał na nieformalnej Radzie UE ds. energii minister klimatu Michał Kurtyka. Wskazał, że dla Polski tym rozwiązaniem jest gaz.

"Obecna sytuacja jest bezprecedensowa"

We wtorek odbyła się wideokonferencja unijnych ministrów ds. energetyki. Z polskiej strony w spotkaniu brali udział minister Michał Kurtyka i wiceszef resortu Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Podczas spotkania Kurtyka podkreślił, że koronawirus ma coraz większy negatywny wpływ na światową i europejską gospodarkę, w tym na sektor energetyczny. Zapewnił, że Polska popiera UE w działaniach na rzecz stworzenia spójnej strategii wyjścia z kryzysu.

"Obecna sytuacja jest bezprecedensowa i wymaga działań o takim właśnie charakterze. W celu ich realizacji będą konieczne odpowiednie środki finansowe na poziomie unijnym. Planując działania, naszym priorytetem powinno być również unikanie nakładania dodatkowych obciążeń na najbardziej dotknięte sektory i obywateli" - powiedział cytowany w komunikacie resortu Kurtyka.

"Węgiel najdroższym z paliw kopalnych"

- Bez wątpienia Europa, nie będąc samotną wyspą, została poddana działaniom tych trendów, które wstrząsnęły światową energetyką. Miało to związek z koronawirusem. Chodzi o zaburzenia na rynku ropy. Nie udało się ustabilizować cen tego surowca, spadły one do poziomów sięgających nawet wartości ujemnych w kontraktach na maj. To się przekłada bezpośrednio na wiele sektorów gospodarki (…), też na kondycję spółek paliwowych. Wpływa ponadto na ceny pozostałych paliw, a to ma kolosalne znaczenie dla gospodarki. Doszło do paradoksalnej sytuacji, gdzie węgiel okazuje się najdroższym z paliw kopalnych po przeliczeniu na jednostki energetyczne - powiedział Jakub Wiech, analityk z Defence24.

PAP Unia Europejska flagi 1200.jpg
Dr Małgorzata Bonikowska: Unia Europejska bardzo przyspieszyła ws. pandemii

Gość PR24 zauważył, że cała Unia Europejska przez swój kształt, jeśli chodzi o politykę klimatyczną i energetyczną, "doznała wstrząsów w zakresie łańcuchów dostaw technologii, których używamy do transformowania naszej energetyki".

Produkcja paneli fotowoltaicznych czy wiatraków wyemigrowała do Chin. Miało być taniej, ale teraz, w związku z obostrzeniami w transporcie i w handlu, pod znakiem zapytania stanęło funkcjonowanie łańcuchów dostaw - powiedział Jakub Wiech.

Więcej w audycji


Tytuł audycji: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Jakub Wiech (Defence24)
Data emisji: 28.04.2020
Godzina emisji: 16.44

PR24/IAR/tb