Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 02.07.2020

Dominika Ćosić: w czasie swojego przewodnictwa w UE Niemcy będą chciały dokończyć negocjacje budżetowe

Niemcy przejęły od Chorwacji prezydencję w Unii Europejskiej. - Będą oni chcieli doprowadzić do końca unijne negocjacje budżetowe - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli.

Hasło przewodnie niemieckiej prezydencji, które od północy wyświetlone jest na Bramie Brandenburskiej, brzmi: "Wspólnie wzmocnimy Europę". Berlin jako główne zadania wymienia walkę z "koronakryzysem", pracę nad unijnym budżetem i programem pomocowym, ochronę klimatu oraz cyfryzację.

Czytaj więcej
shutterstock unia europejska free komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg
Miniszczyt nt. budżetu UE i funduszu z liderami unijnych instytucji. Szefowa KE ogłosiła termin

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas w specjalnym wystąpieniu przyznał, że Niemcy stoją przed dużym wyzwaniem. - Wspólnie wzmocnimy Europę. To jest nasz cel, gdy Niemcy obejmują 1 lipca prezydencję UE. Niemcy chcą podczas prezydencji być motorem i moderatorem. Naszym zadaniem będzie budowanie mostów i szukanie rozwiązań, które przyniosą korzyści wszystkim w Europie - powiedział Heiko Maas.

Posłuchaj
11:53 _PR24_AAC 2020_07_02-16-47-54.mp3 Dominika Ćosić o przewodnictwie Niemiec w UE (Świata pogląd)

"Jasne kryteria praworządności"

Dominika Ćosić zauważyła, że "Niemiecka prezydencja będzie chciała doprowadzić do końca unijne negocjacje budżetowe". - Niemcy są największym płatnikiem i inicjatorem Funduszu Odbudowy. Kanclerz Angela Merkel będzie starała się więc użyć wszystkich możliwych środków do tego, by europejscy liderzy osiągnęli wspólne porozumienie - powiedziała korespondentka TVP w Brukseli.

Gość PR24 przypomniała jednak, że w negocjacjach budżetowych biorą udział nie tylko przedstawiciele krajów członkowskich, ale także Komisja Europejska i Parlament Europejski. - Wymaga to kompromisu wszystkich instytucji - przypomniała publicystka.

W brukselskich kuluarach coraz częściej pojawia się pomysł, by fundusze unijne były powiązane z kwestią oceny praworządności. - Mówi się w tym przypadku tylko o Polsce i Węgrzech, a całkowicie zapomina się o tym, jak zdemolował system sądownictwa we Francji Emmanuel Macron - uważa Dominika Ćosić.

Czytaj więcej
PAP UE Bruksela budżet negocjacje 1200.jpg
Propozycje szefa RE dotyczące budżetu i funduszu odbudowy

Korespondentka TVP w Brukseli przypomniała jednak, że taki mechanizm oceny praworządności musi zostać zaakceptowany przez większość krajów członkowskich. - Polska i Węgry powtarzają, że powiązanie kwestii praworządności z funduszami unijnymi samo w sobie nie jest złe. Kryteria praworządności muszą jednak zostać jasno określone - podkreśliła gość PR24.

Zachęcamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Dominika Ćosić (korespondentka TVP w Brukseli)
Data emisji: 02.07.2020
Godzina emisji: 16.47

jp