Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 01.10.2020

"Znajdujemy się w patowej sytuacji". Publicystka o mechanizmie "pieniądze za praworządność"

- Nawet gdyby zmiękczono ten mechanizm, tak by zaakceptowały go Polska i Węgry, to z drugiej strony znajduje się Holandia, która grozi wetem, jeżeli mechanizm nie będzie wystarczająco skuteczny - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Cedro z "Dziennika Gazety Prawnej".

Premier Mateusz Morawiecki  przybył do Brukseli, gdzie weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie UE. Wśród omawianych tematów będą m.in. relacje UE z Turcją i Chinami oraz sytuacja na Białorusi i sprawa Aleksieja Nawalnego. W tle znajduje się kwestia wiązania funduszy europejskich z praworządnością.


Ryszard Czarnecki 1200.jpg
Ryszard Czarnecki: nie ma podstaw prawnych, by powiązać fundusze europejskie z kwestią praworządności

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczyła, że dwa dni po tym, gdy niemiecka prezydencja pokazała projekt powiązania europejskiego budżetu z praworządnością, większość państw unijnych poparła niemiecki mandat negocjacyjny do rozmów z Parlamentem Europejskim w tej sprawie. Zastrzeżenia zgłosiły Polska, Węgry, Dania, Szwecja, Austria, Holandia i Finlandia.

- Znajdujemy się w patowej sytuacji. Nawet gdyby zmiękczono ten mechanizm, tak by zaakceptowały go Polska i Węgry, to z drugiej strony znajduje się Holandia, która grozi wetem, jeżeli mechanizm nie będzie wystarczająco skuteczny. Dodatkowo sytuacja jest na tyle skomplikowana, że nowa perspektywa budżetowa rozpocznie się z opóźnieniem, co wiąże się też z funduszem odbudowy europejskiej gospodarki związanej z koronawirusem. Kłótnia wokół tego, w jaki sposób powiązać europejskie pieniądze z praworządnością, może doprowadzić do tego, że tych pieniędzy nie będzie - powiedziała Magdalena Cedro.

W propozycji niemieckiej znajduje się zapis, który budzi wątpliwości. Dotyczy uprawnień Rady Europejskiej w ramach proponowanego przez niemiecką prezydencję mechanizmu. - Być może jest jeszcze szansa na powrót do forsowanej przez Polskę i Węgry interpretacji, żeby RE podejmowała decyzje jednomyślnie - dodała Cedro.

Jej zdaniem niemieckiej prezydencji bardziej zależy jednak na uchwaleniu nowego budżetu UE niż na wprowadzeniu mechanizmu, który wiązałby wypłatę unijnych pieniędzy z praworządnością. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Magdalena Cedro ("Dziennik Gazeta Prawna")
Data emisji: 1.10.2020
Godzina emisji: 16.47

PR24