Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 29.11.2019

Ekoiści. Powstanie zrównoważonych miast zależy od nas

Julia Blanc-Michalska od 6 lat zajmuje się budową pierwszej zrównoważonej dzielnicy w Polsce pod nazwą Miasteczko Siewierz-Jeziorna. Wymaga wiele, ale najwięcej od siebie. -  Nie można budować zrównoważonego miasta, jeśli samemu nie żyje się w ten sposób - mówi w Czwórce.
Posłuchaj
  • Julia Blanc–Michalska opowiada o zrównoważonych miastach, a Katarzyna Basiewicz o miejskiej partyzantce ogrodniczej (Stacja Kultura-Ekoiści/Czwórka)
Czytaj także

Wielu mówi już, że ekomiasta to przyszłość architektury. - Takie miasta już istnieją. Ja wolę je nazywać miastami zrównoważonymi, bo ekomiasto to słowo, pod które bardzo łatwo wszystko podciągnąć, a wciąż nie jest jasne, co znaczy - mówi gość Kasi Dydo. - Zrównoważone miasto to takie, które nie obciąża naszego świata za bardzo. Surowców mamy tyle ile mamy i trzeba z nich bardzo oszczędnie korzystać, bo jest nas 7,5 miliarda. To miasto stara się zabrać tego świata jak najmniej, dba też o aspekt społeczny, żeby tam się dobrze mieszkało. 

Julia Blanc–Michalska i Kasia Dydo fot. Karina Terzoni/Czwórka Julia Blanc–Michalska i Kasia Dydo fot. Karina Terzoni/Czwórka

W zrównoważonych miastach musimy dbać o środowisko i nie zapominać o ludziach Julia Blanc-Michalska

Julia Blanc-Michalska podkreśla, że najlepiej zacząć od siebie i być w tym autentycznym. - Ja w ten sposób staram się żyć i to wdrażać na poziomie mikro, w domu, w rodzinie i na poziomie makro w pracy - podkreśla. 

Jeśli dziś weźmiesz ze sobą torbę na zakupy, to to już jest ok Julia Blanc-Michalska

Eksperta zauważa, że na poziomie naukowym i technologicznym jesteśmy już w stanie tworzyć miasta zeroemisyjne. To czego nam brakuje to czynnik ludzki: nasze wybory. Tu zmiana mentalna jest bardzo istotna. Jakie kroki możemy podjąć już dziś, by żyć w zgodzie z naszą planetą? Jakie działania ekologiczne podejmuje Kraków? Co inspiruje twórców polskiej zrównoważonej dzielnicy? O tym w rozmowie ze audycji. 


Katarzyna Basiewicz i Kasia Dydo fot. Karina Terzoni/Czwórka Katarzyna Basiewicz i Kasia Dydo fot. Karina Terzoni/Czwórka

Czwórkowe studio w gościnnych progach klubokawiarni Forum Przestrzenie odwiedziła też Katarzyna Basiewicz połowa duetu Inspekty.pl, który zajmuje się m.in. miejską partyzantką ogrodniczą. - Ekologiczna świadomość mieszkańców Krakowa rośnie, jako mieszkańcy bierzemy sprawy w swoje ręce i z Dominiką jesteśmy przykładem tego, że staramy się działać na własnym podwórku, gdzie założyłyśmy swój ogród - mówi gość Kasi Dydo. 

Jak dziewczyny wpadły na pomysł zasiewania miejskich nieużytków, podwórek i parapetów? Jak miejskie ogrodnictwo uprawiać zimną? Czym są bomby nasienne i czy to jest legalne? O tym w rozmowie w drugiej części audycji. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura-Ekoiści

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Julia Blanc–Michalska (od 6 lat zajmuje się budową pierwszej zrównoważonej dzielnicy w Polsce pod nazwą Miasteczko Siewierz-Jeziorna, ekoaktywistaka), Kasia Basiewicz (Inspekty.pl)

Data emisji: 28.11.2019

Godzina emisji: 11.17

pj