Aneta Hołówek 09.01.2011

Gut wygrała supergigant w Zauchensee

Szwajcarka Lara Gut (1.12,82) wygrała niedzielny supergigant alpejskiego Pucharu Świata w austriackim Zauchensee.
Lara GutLara Gutfot.PAP

Szwajcarka Lara Gut (1.12,82) wygrała niedzielny supergigant alpejskiego Pucharu Świata w austriackim Zauchensee. Wyprzedziła o 0,53 s triumfatorkę sobotniego zjazdu Amerykankę Lindsey Vonn i o 0,72 rodaczkę Dominique Gisin.

Gut tylko na pierwszym pomiarze czasu przegrywała o 0,14 z Vonn, mistrzynią świata sprzed dwóch lat i brązową medalistką olimpiady w Vancouver. Później już tylko powiększała przewagę nad najgroźniejszą rywalką.

19-letnia szwajcarska narciarka (z powodu kontuzji nie startowała na ubiegłorocznych igrzyskach) odniosła drugie zwycięstwo w karierze w PŚ, poprzednio triumfowała 20 grudnia 2008 roku również w supergigancie w St. Moritz. W sumie pięć razy stawała na pucharowym podium.

Pierwszy sukces w Zauchensee Gut zanotowała mając niespełna 16 lat. Zdobyła wówczas srebrny medal w mistrzostwach świata juniorek w zjeździe. Przegrała wówczas tylko z Tiną Weirather z Liechtensteinu.

Niedzielnej rywalizacji w supergigancie nie ukończyła złota medalistka IO-2010 Austriaczka Michaela Fischbacher, zaś wicemistrzyni olimpijska Słowenka Tina Maze została zdyskwalifikowana.

Na szóstej pozycji uplasowała się liderka punktacji PŚ Niemka Maria Riesch. Do Gut straciła 1,33 s. Polki nie startowały.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Riesch wyprzedza o 104 pkt Vonn. Gut zajmuje 13. lokatę.