Marcin Nowak 23.01.2011

Radość i smutek. Zwycięstwo Stocha, upadek Małysza (video)

Kamil Stoch wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach w Zakopanem. Z kolei w pierwszej serii Adam Małysz po lądowaniu na 120. metrze miał upadek. Zobacz wideo z wypadku.
Adam Małysz w ZakopanemAdam Małysz w Zakopanemfot. PAP/Grzegorz Momot

To pierwsze zwycięstwo Kamila Stocha w zawodach tej rangi. W pierwszej serii polak uzyskał rewelacyjny wynik - 123 metry i objął prowadzenie w konkursie. Na drugim miejscu plasował się Norweg Tom Hilde, który także skoczył na 123 metry; trzeci był po skoku bliższym o pół metra Austriak Martin Koch.

Do drugiej serii awansowało jeszcze trzech Polaków. Piotr Żyła po skoku na 123 metry zajmował 11. miejsce, Stefan Hula był na 15. pozycji (119 metrów), a 23. pozycję zajmował Tomasz Byrt, który skoczył 116 metrów.

W drugiej serii dalekim skokiem popisał się Niemiec Michael Uhrmann, który zaliczył 131,5 m. Kamil Stoch, który skakał jako ostatni, wytrzymał jednak presję i wylądował na 128. metrze. Dzięki temu nasz skoczek wygrał trzeci z zakopiańskich konkursów. Drugie miejsce zajął Norweg Tom Hide, a trzecie Niemiec Michael Uhrmann. Na 13. pozycji zawody zakończył Stefan Hula, który w drugiej serii skoczył 120 metrów. 29. miejsce zajął Stefan Byrt (11,5 m), a na 31. pozycji uplasował się Piotr Żyła (101).

Fatalny upadek Małysza

Adam Małysz, który wywrócił się po skoku w pierwszej serii, został zwieziony ze skoczni na noszach przez ratowników.

- Adam przyszedł do szatni o własnych siłach. Jest pod opieką lekarzy - powiedział trener polskiej kadry Łukasz Kruczek na antenie TVP.

Małysz uzyskał 120 metrów, ale chwilę po lądowaniu odjechała mu lewa narta i skoczek przewrócił się. Narta niestety nie wypięłą się po upadku. Z zeskoku Małysz został zwieziony na noszach przez ratowników medycznych, po chwili jednak stanął na nogi. Skoczek został wpisany na listę startową drugiej części konkursu, jednak zrezygnował z dalszego udziału w zawodach i udał się na badania do szpitala.

- Podczas upadku Małysz został uderzony nartą w kolano, które jest stłuczone. Po opatrzeniu ran pojedziemy do szpitala, by zrobić bardziej szczegółowe badanie, ale można być optymistą. Prawdopodobnie Adam nie doznał żadnego poważniejszego urazu - powiedział na antenie TVP Aleksander Winiarski.

To tylko silne stłuczenie

- Wyglądało to bardzo źle, taki upadek zawsze grozi zerwaniem wiązadeł krzyżowych - mówił świeżo po wypadku fizjoterapeuta polskiej kadry Rafał Kot. Po badaniach był już o wiele spokojniejszy:

- Kamień spadł mi z serca. Po badaniu okazało się, że to tylko bardzo silne i bolesne stłuczenie. Wygląda na to, że za parę dni wszystko wróci do normy. Teraz tylko Adam musi odpocząć od treningów. Konieczne będą też zabiegi rehabilitacyjne, czyli m.in. magnetronik (urządzenie do terapii pulsującym polem magnetycznym małej częstotliwości) i krioterapia - mówił Kot.

Pierwsza seria rozgrywana była w trudnych warunkach atmosferycznych - przy padającym gęstym śniegu.

Adam Małysz, mimo iż nie ukończył dzisiejszego konkursu, utrzymał czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Polak ma w dorobku 835 punktów. Prowadzi Austriak Thomas Morgenstern, który dzisiaj zajął siódme miejsce. Na drugiej pozycji jest Szwajcar Simon Ammann, a trzeci jest Austriak Andreas Kofler. Kamil Stoch ma 362 punkty i jest na 11. pozycji.