Aneta Hołówek 18.01.2013

Alpejski PŚ - Francuz Pinturault wygrał superkombinację

21-letni Francuz Alexis Pinturault wygrał w szwajcarskim Wengen superkombinację alpejskiego Pucharu Świata. Drugie miejsce zajął Chorwat Ivica Kostelic, a trzecie Szwajcar Carlo Janka. Maciej Bydliński był 33.

Prowadzący po zjeździe Włoch Christof Innerhofer w slalomie uzyskał 22. czas i ostatecznie został sklasyfikowany na piątej pozycji ze stratą 1,72 s do zwycięzcy.
Po zjeździe Pinturault był 22., tracąc do prowadzącego Innerhofera ponad dwie sekundy. Ale w slalomie pochodzący z Moutiers zawodnik pojechał zdecydowanie najszybciej, jako jedyny w stawce "złamał" granicę 52 s uzyskując czas 51,56 i dzięki temu zapewnił sobie drugie w sezonie zwycięstwo. Po raz pierwszy triumfował w slalomie w grudniu 2012 roku w Val d'Isere.
Drugi czas slalomu - 52,73 uzyskał Kostelic, a trzeci - 53,06 Austriak Benjamin Raich, który w łącznej punktacji znalazł się tuż za podium, zajmując czwarte miejsce. Trzeci w zawodach faworyt gospodarzy Janka w slalomie miał czternasty wynik - 54,62, o ponad trzy sekundy słabszy od rezultatu Pinturaulta.
Zawodów nie ukończył, wypadając z trasy slalomu, zajmujący trzecie miejsce po zjeździe Norweg Kjetil Jansrud, a drugi po pierwszej części Austriak Hannes Reichelt spadł na 12. pozycję.
Jedyny startujący w Wengen reprezentant Polski Bydliński zajął ostatnie, 33. miejsce. Po zjeździe był 35. ze stratą 3,21, w slalomie jako jedyny przejechał trasę w czasie powyżej jednej minuty, tracąc do Pinturaulta 10,99 s.
W piątek nie startował lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Austriak Marcel Hirscher.