Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Lipka 03.01.2018

Rozmowy na szczycie na Półwyspie Koreańskim

"Proponujemy rozmowy na wysokim szczeblu między Południem a Północą" – mówił południowokoreańki minister ds. zjednoczenia. Nadchodzące zimowe igrzyska olimpijskie mają odbyć się w Pjongczangu, w Korei Południowej. Swoją reprezentację chce na nie wysłać jej północny sąsiad. Kto może zyskać, a kto stracić na takich rozmowach?

Od zakończenia wojny koreańskiej minęło ponad 60 lat, a mimo to sytuacja na całym półwyspie pozostaje napięta. Teraz, w obliczu nadchodzących igrzysk, po raz kolejny wraca temat pojednania zwaśnionych państw. Tymczasem USA wciąż wywierają naciski na Pjongjang. Powstaje pytanie: kto panuje nad sytuacją na Półwyspie Koreańskim?

Z początkiem nowego roku Kim Dzong Un zaskoczył światowych obserwatorów. Mimo że jego polityka wobec USA i Donalda Trumpa pozostaje bez zmian, to widać wyraźne ocieplenie w stosunkach z Seulem. – Jeśli spojrzeć na wszystkie dotychczasowe orędzia noworoczne Kim Dzong Una, to trzeba zauważyć, że zawsze były tam wola współpracy i dialogu z Koreą Południową. Jednak po 2016 roku stosunki między oboma państwami zostały zaostrzone. Obecnie jest nadzieja na poprawę kontaktów – mówi Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Czy sytuacja na Półwyspie Koreańskim polepszy się? Jak do poprawy stosunków między Seulem a Pjongjangiem odniesie się Donald Trump? O tym w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Agata Kasprolewicz
Gość
: Oskar Pietrewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 3.01.2018
Godzina emisji: 16.47

ml/mk