Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Kacper Wróblewski 08.02.2018

Jaka przyszłość czeka Juliana Assange'a i WikiLeaks?

Brytyjski sąd nie zgodził się uchylenie nakazu aresztowania założyciela serwisu WikiLeaks. Przez następne lata Julian Assange będzie mógł oglądać Londyn jedynie przez okna ekwadorskiej ambasady. 

Tu przypomnieć należy że za jego sprawą światło dzienne ujrzały setki tysięcy dyplomatycznych amerykańskich depesz. W tym także te, które dotyczyły polskich polityków: takich jak Anna Fotyga, Antoni Macierewicz czy Radosław Sikorski. Przedstawiono również polskie sprawy, takie jak budowa systemu tarcza czy afera hazardowa. 

trump 1200 shutt.jpg
Ameryka znów jest wielka? Orędzie prezydenta Trumpa

Sam Assange tak komentuje swoją sytuację: – Jestem więźniem bez wyroku. Od pięciu lat przebywam w tej ambasadzie. Nie mam szansy na wyjście, nie mam świeżego powietrza i światła słonecznego. Przez ten cały okres nie widziałem swoich dzieci.

– Brytyjska policja wydała już 13 milionów funtów na pilnowanie ekwadorskiej ambasady. Assange próbował różnych pomysłów. Dostał obywatelstwo ekwadorskie, a Ekwador zgłosił go jako dyplomatę. Były też pomysły, żeby prosić o azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. Gdyby go wydano do Stanów Zjednoczonych to będzie mu tam groziła kara śmierci. Chodzą nawet słuchy, że USA złożyło tajny wniosek o wydanie Assange'a – mówi Marcin Wojciechowski z redakcji "Librete".

Jaka przyszłość czeka założyciela WikiLeaks? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość
: Marcin Wojciechowski (redakcja "Liberte")
Data emisji: 7.02.2018
Godzina emisji: 16.47

kw