Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Rogowska 23.06.2020

Unia i Wielka Brytania cztery lata po rozwodzie

Gdy 23 czerwca 2017 roku Big Ben wybił godzinę 22.00, wiadomo było, że decyzja została podjęta. Większość Europy miała nadzieje, że wszystko zostanie po staremu.

Sondaże mówiły o lekkiej przewadze zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii, ale najważniejszy sondaż w sprawie, jakim było brytyjskie referendum, przyniósł całkiem inne wyniki. Całkowita liczba głosów oddanych za pozostaniem w Unii wynosiła 16 141 241. Zwolenników wyjścia ze Wspólnoty było o 1 269 501 więcej.

Britain leaves the EU to recorded Big Ben bongs and God Save the Queen/The Guardian News

Cztery lata temu Brytyjczycy zadecydowali, że nie chcą już być dłużej w Unii Europejskiej. Jak odnosiliby się oni do brexitu dzisiaj – w czasie pandemii i będącego jej następstwem kryzysu ekonomicznego? – Stanowiska w społeczeństwie specjalnie się nie zmieniły. Pojawiały się różne sondaże, ale te wahnięcia były w granicach od 3 do 5 procent. Ci, którzy w przeszłości niegłosowany za brexitem, zrobiliby to samo dzisiaj, tak samo ci, którzy głosowali za pozostaniem  stwierdził dr Krzysztof Winkler z Grupy Badawczej Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych BRITANNIA.

Posłuchaj
08:15 2020_06_23-16-46-21_3_strony_swiata.mp3 Wielka Brytania bez Unii i Unia bez Wielkiej Brytanii te kilka lat po rozwodzie (3 strony świat/Trójka)

 

Jak podkreślił gość Ernesta Zozunia, jedną z osób, które najbardziej skorzystały na brexicie jest Boris Johnson, który w stosunkowo krótkim czasie z szefa kampanii na rzecz wyjścia z Unii Europejskiej stał się premierem kraju. – Teraz Johnson ma 80-głosową większość w Izbie Gmin i w zasadzie całą kadencję przed sobą, więc jest w stanie przeprowadzić większość swojego programu, o ile pozwoli mu na to sytuacja gospodarka po koronawirusie.

Obecnie nawet najbardziej optymistyczne popandemiczne prognozy dla Wielkiej Brytanii są bardzo złe. – Na razie rząd brytyjski twierdzi, że jest gotowy ponieść dodatkowe opłaty czy taryfy celne w kontaktach z Unią Europejską. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w praktyce i jak będą wyglądały liczby dotyczące gospodarki. Unia Europejska też nie wygląda na tym tle najlepiej – podsumował dr Krzysztof Winkler.

Oficjalne, uroczyste opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskie miało odbyć się 31 stycznia 2020 roku, co nie miało miejsca z powodu trwających negocjacji na temat umowy regulującej warunki handlu pomiędzy Unią Europejską i  Wielką Brytanią od stycznia 2021 roku. Boris Johnson zapowiedział zamknięcie tych rozmów na lipiec tego roku.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: dr Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych BRITANNIA)
Data emisji: 23.06.2020
Godzina emisji: 16.45

kr/ml