Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 03.01.2011

Rosyjsko-amerykański układ o ograniczeniu zbrojeń jądrowych

Kolejny rok zaczyna się i kolejny raz na liście spraw zaległych z poprzedniego roku w międzynarodowej polityce jest rosyjsko-amerykański układ o ograniczeniu zbrojeń jądrowych START.
Test broni nuklearnejTest broni nuklearnejfot. Wikimedia Commons

Dziś rocznica podpisania prze Borysa Jelcyna i George Bush'a układu START 2, który miał eliminować rakiety wielogłowicowe z arsenałów nuklearnych. Rosja nigdy nie ratyfikowała tego układu. Czy taki sam los czeka nowe porozumienie podpisane przez Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa w kwietniu 2010 roku? Traktat START oraz międzynarodowa opinia publiczna wciąż czeka na decyzję rosyjskiej Dumy.

- Myślę, że w pierwszym kwartale tego roku zobaczymy ratyfikację tego traktatu - powiedział dr Marcin Kaczmarski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jego zdaniem rosyjska Duma zrobi to, czego życzy sobie Kreml, a władze Rosji chcą ratyfikacji traktatu START.

Ekspert podkreślił, że USA i Rosja mają odmienne zdanie w rozumieniu pojęcia "stabilność strategiczna" i zapisy dotyczące rozwoju systemów antyrakietowych obu krajów mogą - ewentualnie - stać się kością niezgody. - Na pewno kwestia obrony przeciwrakietowej wróci, pytanie tylko kiedy - powiedział Kaczmarski.

Jego zdaniem ratyfikacja układu START jest ostatnim krokiem na drodze do porozumienia między Rosją i USA, który obie strony mogły wykonać. - Znalezienia pola, na którym interesy rosyjskie i amerykańskie byłyby wspólne, będzie coraz trudniejsze - wyjaśnił.

Jak dr Kaczmarski widzi politykę Rosji wobec Gruzji?

Aby wysłuchać całej rozmowy oraz usłyszeć odpowiedzi eksperta na pytania zadane przez Słuchaczy za pośrednictwem Facebooka wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy.

(asz)