Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 28.12.2011

2011: Arabska wiosna i Europa w remoncie

Rok 2011 zaczynał się bez wielkich emocji, od dobrych zamieszek w Tunezji. Nikt jednak przypuszczał, że od tego północnoafrykańskiego kraju, lubianego przez turystów i słynącego z pięknych plaż, rozpocznie się arabska wiosna.
2011: Arabska wiosna i Europa w remonciefot. Wikipedia
Posłuchaj
  • Trzy strony świata, 28.12.2011
Czytaj także

Początkowo nikt nie myślał, że samospalenie młodego bezrobotnego Tunezyjczyka pchnie arabski świat do powstania. Te wydarzenia zajmowały świat przez cały rok i zajmować pewno będą przez rok kolejny.

W kończący się rok wchodziliśmy także patrząc na narodziny kolejnego państwa na mapie świata. W referendum Sudańczycy z południa kraju opowiedzieli się za stworzeniem własnego kraju. 9 lipca pojawiło się nowe, 193 państwo - Sudan Południowy.

W Tunezji zmiany dzieją się coraz szybciej, prezydent ucieka, premier zajmuje jego miejsce. Wkrótce na kairskim placu Tahrir rozlegają się okrzyki "Mubarak musi odejść". Świat już coraz głośniej mówił o arabskiej wiośnie, choć nikt nie przypuszczał, że będzie ona rozlewać się na koleje kraje i dojdzie do Libii.

Jednak marcowe wydarzenia w Japonii: trzęsienie ziemi i tsunami zdominowały uwagę świata. W wyniku kataklizmów życie straciło ponad 15 tysięcy ludzi, straty materialne sięgają miliardów jenów, doszło także do radioaktywnego skażenia środowiska w wyniku awarii elektrowni jądrowej Fukushima.

Arabskiej rewolcie w kolejnych krajach, krwawemu tłumieniu protestów w Syrii, która spływa krwią opozycjonistów, poświęcaliśmy wiele uwagi. Najwięcej, bo aż 7 programów skupiało się na wydarzeniach w Libii. Tamtejszej rewolcie i śmierci i śmierci dyktatora Muammara Kaddafiego.

Wydarzenia w Europie zdominował kryzys ekonomiczny i sytuacja w Portugali, Włoszech i Grecji, które ciągnął euroland na finansowe dno. Społeczeństwa zmuszane gwałtownie do wielkich oszczędności protestują, bo nagle ich ruga się ich za to co dotychczas było normą i na co wszystkie europejskie kraje przyzwalały.

Podsumowując mijający rok nie sposób nie wspomnieć o aferze seksualnej byłego już szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominiqua Strauss-Kahna, niedoszłego rywala Nicolasa Sarkozego w walce o prezydenturę. Pokojówka luksusowego hotelu oskarżyła Strauss-Kahna o gwałt, okazała się jednak niedokońca wiarygodna, więc zarzuty wycofano, choć nie oczyszczono go z zarzutów.

W Norwegii 2011 zapisze się jako rok zamachów ze strony jednego z nich. Jeśli można wierzyć w walkę z terroryzmem, to jak wierzyć w walkę z szaleństwem?


Aby dowiedzieć się o wydarzeniach, które zdominowały świat w 2011 roku wysłuchaj całej audycji "Trzy strony świata, 28 grudnia 2011"