Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 01.05.2020

"Bezpieczna Jedynka": strażacy w czasie pandemii i walki z żywiołem w Biebrzańskim PN

Strażacy - bohaterowie, którzy każdego dnia służby dbają o nasze bezpieczeństwo. W obliczu walki z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym i z wciąż panującym stanem epidemii Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski przyjrzeli się pracy strażaków zawodowych i ochotników, przybliżając ich codzienne zmagania na rzecz innych.

Walka z ogniem w trudnych warunkach

Akcja gaśnicza w Biebrzańskim Parku Narodowym trwała od 19 do 26 kwietnia br. Do walki z ogniem łącznie zaangażowanych zostało 1500 strażaków zarówno z Państwowej Straży Pożarnej, jak i z Ochotniczej Straży Pożarnej z całego kraju, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, leśnicy, służby Parku i lokalna społeczność. Z powietrza z żywiołem walczyły helikoptery i samoloty gaśnicze Lasów Państwowych, Straży Granicznej oraz policyjne śmigłowce i drony Wojsk Obrony Terytorialnej. Pożar strawił ponad 5,5 tys. hektarów lasu, bagiennych łąk, torfowisk i trzcinowisk, co stanowi blisko 9,5 proc. powierzchni parku.

- To było ciężkie wyzwanie i strażacy poradzili sobie wzorowo. Wysiłek był dość duży, ponieważ teren był trudno dostępny i nie było możliwości użycia ciężkiego sprzętu pojazdów, które posiadamy - mówił w "Bezpiecznej Jedynce" bryg. Tomasz Gierasimiuk, rzecznik podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. 

Gość audycji informował, iż dominującym sposobem gaszenia pożarów było użycie podręcznego sprzętu gaśniczego w postaci tłumic. 


mat. Piotr Piorun/Polskie Radio 
Wielodniowa, wycieńczająca i trudna logistycznie ze względu na teren akcja gaszenia pożaru nad Biebrzą po raz kolejny pokazała ogromną wytrzymałość, niezwykłe zaangażowanie i poświęcenie strażaków. S raż Pożarna podejmuje każdego dnia nie tylko w trosce o ludzi, ale również o otaczającą nas przyrodę, i które z zadań, z którymi mierzą się strażacy, okazały się najtrudniejsze.
Straż Pożarna nie tylko gasi pożary!     
Od pewnego czasu poszerzono obowiązki ustawowe dla Państwowej Straży Pożarnej. Gaszenie pożarów stanowi ok. 1/3 działalności PSP. Jak mówił rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski strażacy udzielają pomocy również w wypadkach komunikacyjnych, katastrofach budowlanych i zdarzeniach, gdzie wymagana jest pomoc w wyciekach różnych substancji. - Mamy dziedzinę ratownictwa chemiczno - ekologicznego, ratownictwa wysokościowego z technikami alpinistycznymi specjalistyczne grupy ratownictwa wodnego i również mamy takie grupy, które wyjeżdżają często na misje zagraniczne w ramach wszystkich specjalizacji - tłumaczył rzecznik. - Nasze spectrum działań jest bardzo szerokie, a dodatkowo dochodzą działania dot. zagrożeń biologicznych albo nuklearnych - dodał.   

***

Słuchacze Programu 1 Polskiego Radia dowiedzieli się także, co to jest Krajowy System Ratowniczo - Gaśniczy, w jaki sposób funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna, kto może do niej dołączyć i jaka jest różnica pomiędzy pracą strażaka ochotnika a strażaka zawodowego. 

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz, Patryk Michalski 

Goście: st. kpt. Krzysztof Batorski (rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), bryg. Tomasz Gierasimiuk (rzecznik podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej). Małgorzata Górska (Fundacja dla Biebrzy)

Data emisji: 1.05.2020 r. 

Godzina emisji: 17.11

mat. prasowe/ans