Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 09.10.2020

Prepersi, czyli zawsze gotowi na wszystko

Są ludźmi, którzy poradzą sobie w każdej ekstremalnej sytuacji. Wiedzą jak przetrwać w trudnych warunkach. W "Bezpiecznej Jedynce" opowiemy o prepersach i kampanii społecznej "Bądźmy Gotowi, nie dajmy się!".
Posłuchaj
  • Prepersi uczą jak przetrwać w czasie katastrofy lub kataklizmu (Bezpieczna Jedynka)
Czytaj także

bieszczady_1200.jpg

O czym należy pamiętać, planując wyprawę w góry? Porady w "Bezpiecznej Jedynce"

- "Bądźmy Gotowi, nie dajmy się!", pod taką nazwą od prawie roku prowadzimy kampanię informacyjną, skierowaną do ogółu społeczeństwa, ale skupiamy się na ludziach młodych - mówi Agnieszka Kordalewska, prezes Zarządu Fundacji Gotowi.org. Wyjaśnia, ze według badań ONZ połowa populacji na świecie to są ludzie do 30. roku życia i to oni będą beneficjentami działań, które są podejmowane teraz.


Posłuchaj
18:05 PR1_MPLS 2020_10_09-17-10-21.mp3 Prepersi uczą jak przetrwać w czasie katastrofy lub kataklizmu (Bezpieczna Jedynka)

13 października po raz pierwszy będą organizowali w Polsce, głównie w szkołach Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof, uchwalony przez ONZ w 1989 roku, ale do tej pory nikt w Polsce tego dnia nie celebrował. Pani prezes podkreśla, że prepering to filozofia życia, bo najważniejsze to zmienić swój sposób patrzenia na świat.

- Straciliśmy gdzieś takie poczucie bycia zaradnym - wyjaśnia. Wskazuje, że nasz komfort życia legnie w gruzach, kiedy zdarzy się najdrobniejsza katastrofa, najdrobniejsze nieszczęście. Jej zdaniem, powszechne poczucie dostępności dóbr zakłóciło w ludziach cechy, związane z przetrwaniem, z samodzielnym pokonywaniem trudności, a społeczeństwa zapomniały, że pewne zwykłe umiejętności powinno się ćwiczyć.

Agnieszka Kordalewska w praktyce skorzystała ze swych umiejętności, kiedy huragan Irma spustoszył wyspę, na której wtedy była i dzięki temu przetrwała czas kataklizmu. Zwraca uwagę, że powinno się zastanowić, jakie katastrofy kogoś dotkną. - W Warszawie bardziej prawdopodobny jest długotrwały brak prądu niż trzęsienie ziemi - podkreśla.

Przy braku prądu nie zatankuje się samochodu, nie zrobi się zakupów, nie wyjmie pieniędzy z bankomatu. Więc to, że ktoś nie przeczyta książki w światle lampki to najmniejszy kłopot. Choć i ten ranking może ulec zmianie, bo kiedy dwa lata temu zaczynała przygodę z preperingiem, to nikt nie słyszał o koronawirusie, a obecnie jest to ogromne zagrożenie dla ludzi.

Adolf Kudlinski/Youtube

13 października w szkołach odbędą się kursy pokazujące, jak zwiększyć odporność na katastrofy naturalne i zredukować ryzyka zagrożeń przez przygotowanie siebie i najbliższego otoczenia na katastrofy.

Prezes wyjaśnia, co powinno znaleźć się w plecaku awaryjnym. A Patryk Michalski z prepersem Piotrem uzdatniał wodę z rzeki, rozpalał ogień w deszczu i pytał się, co prepers powinien mieć zawsze w zasięgu ręki.

***

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki"

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: Agnieszka Kordalewska (prezes Zarządu Fundacji Gotowi.org), Piotr Piorun (prepers)

Data emisji: 9.10.2020 r.

Godzina emisji: 17.10

ag


Mat.promocyjne