Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Piotr Dmitrowicz 08.01.2012

Korczak - człowiek naszych czasów?

Żydowski Instytut Historyczny wraz z Fundacją Korczakowską przygotowuje całoroczne działania edukacyjne i kulturalne związane z obchodami Roku Janusza Korczaka.
Pomnik Janusza Korczaka w WarszawiePomnik Janusza Korczaka w Warszawieźr. Wikipedia

Program przygotowany w Żydowskim Instytucie Historycznym ma na celu przywrócić pamięć o niezwykłym dorobku Korczaka. Autorzy projektu pragną pokazać aktualność myśli i praktyk Korczaka oraz możliwości ich stosowania we współczesnym świecie, szczególnie wobec wyzwań współczesnego społeczeństwa wielokulturowego.

WIĘCEJ O JANUSZU KORCZAKU TYLKO W RADIACH WOLNOŚCI

Na projekt KORCZAK CZŁOWIEK NASZYCH CZASÓW? złożą się m.in. wykłady w cyklu "Mój Korczak", a także szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, czytanie utworów Korczaka podczas Nocy Muzeów "Korczak na językach", spacery śladami Korczaka po Warszawie, Marsz Pamięci w 70. rocznicę rozpoczęcia akcji likwidacyjnej getta warszawskiego, wykłady podczas Festiwalu Nauki. Projekt kierowany jest do nauczycieli, edukatorów, rodziców, młodzieży, mieszkańców Warszawy.

W realizacji projektu biorą udział: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Fundacja Korczakowska. Współpraca: Ośrodek Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM, Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Rzecznik Praw Dziecka.

Wspominamy Henryka Goldszmita, bardziej znanego pod literackim pseudonimem Janusz Korczak, jako Żyda i Polaka, pisarza, lekarza, a nade wszystko jednego z najwybitniejszych pedagogów XX wieku. Był postacią wielowymiarową, człowiekiem wszechstronnym i niezwykle pracowitym. Opiekował się osieroconymi i zaniedbanymi dziećmi, pisał książki dla dzieci i dorosłych, także głębokie nowatorskie teksty o naturze i psychice ludzkiej, żartobliwe felietony. Prowadził audycje w radiu. Przez całe swoje dorosłe życie dążył do poprawy losu dzieci, przywrócenia im praw i szacunku, umożliwienia godnego życia. Korczak wierzył, że ludzie traktowani od początku swego życia z miłością, troską i szacunkiem, po osiągnięciu dorosłości stworzą społeczeństwo, w którym znacznie mniej będzie zła, szczególnie tego wynikającego z przemocy, wyzysku i poniżenia.



W 2012 roku przypada setna rocznica otwarcia Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej 92 oraz 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka, który zginął zamordowany przez Niemców w obozie śmierci w Treblince wraz z swoimi wychowankami.