Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 06.05.2011

9 maja - Dzień Europy

Z tej okazji - parada, stoiska, gry i zabawy, filmy i pokazy w Warszawie.
9 maja - Dzień Europywikipedia
Posłuchaj
  • 9 maja - Dzień Europy
Czytaj także

Projekcja filmu "Obca" wyróżnionego nagrodą filmową Parlamentu Europejskiego LUX, Parada Schumana, dzień otwarty Biura Informacyjnego Parlamentu w Polsce - to imprezy towarzyszące obchodom Dnia Europy. 9 maja stał się symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana. Agnieszka Jas sprawdziła, co w weekend w Warszawie przygotowano z okazji Dnia Europy.

"Obca" to opowieść o dramacie tureckiej rodziny, mieszkającej w Niemczech. Film można będzie obejrzeć dzisiaj o 18.30 w kinie Kultura przy Krakowskim Przedmieściu. Projekcji będzie towarzyszyć debata o tożsamości kulturowej Europy i o problemach imigrantów.

Jacek Safuta – dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego: - Są problemy, które może tak bardzo nas w tej chwili nie dotyczą, ale jest to jeden z największych problemów u naszych zachodnich i południowych sąsiadów. Wszystkie najpoważniejsze filmy, kandydujące do nagrody LUX w zeszłym roku, były właśnie na temat problemów z imigracją.

Jutro przez warszawskie ulice przejdzie parada Schumana. Będzie głośno i kolorowo.

Anna Radwan z Fundacji Schumana: - Będą szczudlarze, konie huculskie, duże TIR-y przygotowane przez Komisję Europejską czy Parlament Europejski, zapowiadane tam jest nawet wirtualne zwiedzanie Europy.

Parada wyruszy w południe z Placu Zamkowego i przejdzie Traktem Królewskim do Nowego Światu, gdzie stanie miasteczko europejskie.

Anna Radwan: - Rozmaite stoiska z informacjami na temat Unii Europejskiej. Będzie okazja zagrać w różne gry, quizy, zabawy, poznać Dariusza–Wolontariusza i Jego Magnificencję Prezydencję.

Obchody Dnia Europy w Polsce organizowane są na ogromną, niespotykaną w innych krajach, skalę.

Róża Thun – europosłanka: - Parada Schumana i to święto Europejskiego Dnia rozwinęło się w Polsce na skalę, jakiej nie widzę w innych europejskich krajach. Tysiące ludzi razem na ulicach Warszawy śpiewają Odę do Radości. Nie widziałam tego nigdzie w Europie.

Dzień Europy obchodzony jest 9 maja. Z tej okazji w poniedziałek pracownicy Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego będą rozdawać przechodniom tulipany.

Najważniejsze wydarzenia w PE:

- Pomoc krajom wschodnim na drodze do demokracji, wolności mediów i rynkowej gospodarki - to założenia powołanego we wtorek w Parlamencie Europejskim zgromadzenia Partnerstwa Wschodniego Euronest. Zgromadzenie tworzy 60 europosłów oraz 50 posłów z państw, które są wschodnimi sąsiadami Unii Europejskiej. Do Euronestu nie należy Białoruś.

- Jak poprawić bezpieczeństwo reporterów wojennych - na ten temat rozmawiano w Parlamencie Europejskim z okazji obchodzonego 3 maja Światowego Dnia Wolności Prasy. Tylko w tym roku zginęło 18 dziennikarzy, a 151 trafiło do więzień za wykonywanie swojej pracy. "Wolne media to warunek istnienia społeczeństwa demokratycznego" - przypomniał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

- Za rozszerzeniem strefy Schengen o Bułgarię i Rumunię głosowała w poniedziałek Komisja Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego. Deputowani będą głosować nad sprawozdaniem w tej kwestii podczas czerwcowego posiedzenia plenarnego. Rada Unii Europejskiej będzie się zajmować poszerzeniem strefy Schengen na początku czerwca. W maju spodziewany jest też nowy projekt przygotowany przez Komisję Europejską, m.in. na temat zarządzania systemem wizowym.


Czy wiesz, że...

Codziennie Parlament Europejski zwiedzają setki turystów. Mają szansę zobaczyć wszystkie trzy siedziby Parlamentu: w Brukseli, w Strasburgu i w Luksemburgu. W ostatnich pięciu latach liczba zwiedzających wzrosła o 13 procent. W ubiegłym roku próg Parlamentu przekroczyło aż 300 tys. osób.

Konkurs dla uważnych:

Dzisiaj nasze pytanie konkursowe brzmi: Kiedy obchodzony jest Dzień Europy?

Odpowiedź prosimy nadsyłać na adres: europarlament@polskieradio.pl

Dwie osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na nasze pytanie, otrzymają upominki ufundowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

W poprzednim odcinku najszybciej odpowiedzieli: Anna Makuch z Kraśnika i Marek Sęk z Katowic. Gratulujemy!

Więcej informacji na temat prac Parlamentu Europejskiego znajdą Państwo na stronie internetowej: www.europarl.pl