Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 16.09.2011

Wystąpienia Polaków na forum Europarlamentu

Prof. Jerzy Buzek ma nadzieję, że jeszcze we wrześniu europosłowie przyjmą "sześciopak".
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 majaWybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 majafot. Flickr/happy hang around
Posłuchaj
  • Wystąpienia Polaków na forum Europarlamentu

Kryzys gospodarczy, sytuacja europejskiej waluty oraz stanowisko Rady w sprawie przyszłorocznego budżetu Unii - na te tematy dyskutowali europosłowie w środę podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. W debatach uczestniczył między innymi minister finansów Jacek Rostowski. Natomiast we wtorek na forum Parlamentu wystąpił prezydent Bronisław Komorowski.
Receptą na kryzys jest ściślejsza współpraca w ramach Unii - mówił w Parlamencie Europejskim prezydent Bronisław Komorowski: - Kryzys to nie tylko zagrożenie, ale to także szansa, by dać nowy impuls procesowi pogłębiania integracji europejskiej.

Upadek wspólnej waluty prowadziłby, zdaniem prezydenta, do dezintegracji.
Bronisław Komorowski: - Rozpad euro i unii gospodarczo-monetarnej mógłby być wstępem do odwrócenia procesu integracji z najgorszymi możliwymi konsekwencjami, łącznie z porzuceniem Unii jako projektu politycznego.

Czarne wizje nakreślił podczas debaty w Parlamencie Europejskim także minister finansów Jacek Rostowski. Mówił o skutkach rozpadu Eurolandu i zaznaczył, że jedynym rozwiązaniem ratowania europejskiej waluty jest ścisłe zastosowanie się państw członkowskich do zaleceń Europejskiego Banku Centralnego.
Jacek Rostowski: - Polska, jako prezydencja i jako państwo, w pełni popiera wszelkie wysiłki, aby pokonać ten kryzys przez dalszą integrację strefy euro, ale musimy pamiętać, że nie powinien być ten proces wykorzystywany do tego, aby stworzyć Europę dwóch prędkości, bo gdyby strefa euro miałaby się rozpaść, to Europa długo nie przetrwa.

Minister Rostowski zaapelował też o bezzwłoczne zatwierdzenie „sześciopaku”. Jest to zbiór rozporządzeń pozwalających na ustabilizowanie gospodarki i europejskiej waluty - wyjaśnia Paweł Tokarski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych: - Chodzi o to, aby wprowadzić silniejszą dyscyplinę fiskalną w strefie euro; negocjacje zostały doprowadzone prawie do końca przez prezydencję węgierską i dokończenie tych negocjacji spadło na polską prezydencję.

Szef Parlamentu Europejskiego - Jerzy Buzek ma nadzieję, że jeszcze we wrześniu europosłowie przyjmą "sześciopak".
Jerzy Buzek: - To w tej chwili jest porozumienie, które leży na stole, ale nie jest jeszcze zaakceptowane; moim zdaniem jest ogromna szansa, powyżej 90%, że to się uda.

"Sześciopak" przewiduje sankcje dla państw strefy euro, które nie przestrzegają dyscypliny finansowej. Wdrożenie „sześciopaku” ma uchronić Unię Europejską przed kolejnymi kryzysami.

Najważniejsze wydarzenia w PE:

- Europejska Straż Graniczna Frontex otrzyma nowe uprawnienia pozwalające na skuteczniejszą kontrolę zewnętrznych granic Unii. Straż Graniczna będzie dysponować większą ilością sprzętu i zostanie zobowiązana do ścisłego przestrzegania i ochrony praw człowieka. Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w tej sprawie.
- Będą większe środki ostrożności przy wydobyciu ropy naftowej i gazu ze złóż podmorskich. Przyjęte przez Parlament Europejski zalecenia zostały skierowane do Komisji Europejskiej. Mają zapobiec podobnej katastrofie ekologicznej do tej, która wydarzyła się w Stanach Zjednoczonych w zatoce Meksykańskiej.
- Europosłowie przyjęli nowe zasady, które mają wyeliminować nadużycia w hurtowym handlu energią elektryczną. Specjalnie powołana agencja będzie rejestrowała i monitorowała zawierane transakcje.

Czy wiesz, że...

Wiadomości z Parlamentu Europejskiego teraz także w telefonie komórkowym. Na stronie przystosowanej do urządzeń przenośnych, takich jak komórki czy tablety, można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje o posiedzeniach plenarnych, komisjach czy europosłach. Więcej informacji jest na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego.

Konkurs dla uważnych:

Dzisiaj nasze pytanie konkursowe brzmi: Ile aktów prawnych, opracowywanych obecnie przez PE, ma ustabilizować unijną gospodarkę?

Odpowiedź prosimy nadsyłać na adres: europarlament@polskieradio.pl
Dwie osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na nasze pytanie, otrzymają upominki ufundowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

W poprzednim odcinku najszybciej odpowiedzieli: Iwona Ciszek z Siemianowic oraz Włodzimierz Bąk z Karłowic.

Więcej informacji na temat prac Parlamentu Europejskiego znajdą Państwo na stronie internetowej: www.europarl.pl

Przygotowała: Agnieszka Jas.