Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 21.09.2020

Polska proza XIX wieku. "Może bez geniuszy, ale dużo dobrych pisarzy"

- Wówczas każdy pisał takim językiem, jakim się nauczył, i to bogactwo, ta żywość języka bardzo mi się podoba – podkreślał w Dwójce Jerzy Czech, polecając XIX-wiecznych polskich prozaików.

Christensen_okladka1200.jpg
Małgorzata Lebda: "Alfabet" Inger Christensen to książka-zachwyt
Posłuchaj
10:05 witaminy dziś.mp3 Jerzy Czech poleca polskich pisarzy XIX wieku (Literackie witaminy/Dwójka)

Jak przyznał gość "Literackich witamin", dzięki swoim lekturom zmienił swój obraz literatury polskiej XIX stulecia. - Funkcjonuje stereotyp, że u nas wysoko stała wówczas przede wszystkim poezja, a do prozy mieliśmy gorszą rękę. A to zupełna nieprawda. Mamy z tego czasu prozę bardzo ciekawą. Może nie mieliśmy geniusza pisarstwa, ale mieliśmy bardzo dużo dobrych pisarzy.

Wśród wymienianych przez Jerzego Czecha polecanych nazwisk znalazł się m.in. Józef Ignacy Kraszewski. - Niestety nasze ukochane belfry tak go upupiły, że zrobiły z niego autora wyłącznie powieści historycznych. Tymczasem on był autorem co najmniej kilkudziesięciu powieści obyczajowych, a powieści historyczne zaczął pisać głównie na starość, traktował to jako obowiązek, wiec one są dosyć nierówne - tłumaczył gość Dwójki. - W tych książkach, w których Kraszewski opisywał życie kraju, a dużo podróżował, zostawił wspaniałe obrazy, choćby Polesia czy Wielkopolski.

W rozmowie również o innych, zapominanych dziś już, a według gościa audycji godnych polecenia polskich pisarzach XIX wieku.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Jerzy Czech (tłumacz, poeta, publicysta)

Data emisji: 21.09.2020