Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Urszula Kacprzak 14.07.2020

Bitwa Warszawska. Jan Kowalewski i podwójna metoda łamania szyfrów

- Gdy Jan Kowalewski rozpoczął pracę na Uniwersytecie Warszawskim, zatrudnił Stefana Mazurkiewicza, Wacława Sierpińskiego i Stanisława Leśniewskiego. To była jesień 1919 r. i od tego czasu datuje się metoda podwójna łamania szyfrów, lingwistyczna i matematyczna. Dopiero zestawienie tych dwóch metod dało tak doskonałe skutki - mówił prof. Grzegorz Nowik w cyklu "Bohaterowie wielkiej bitwy".

Posłuchaj
29:54 Dwójka Bohaterowie wielkiej bitwy 13.07.2020.mp3 Jan Kowalewski i podwójna metoda łamania szyfrów (Bohaterowie wielkiej bitwy/Dwójka)

Weygand 1200.jpg
Maxime Weygand i jego misja w czasie Bitwy Warszawskiej

Czy Bitwa Warszawska 1920 roku była rzeczywiście "Cudem nad Wisłą"? To metaforyczne określenie oczywiście oddaje emocje związane z powstrzymaniem Rosji bolszewickiej przed szturmem na Europę, ale w jakimś sensie odbiera też architektom tego zwycięstwa ich wielkie dokonania.

Wśród nich jest podpułkownik Jan Kowalewski. W latach 1919-1920 pracował w Biurze Szyfrów w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Stworzył on zespół kryptologów, który złamał szyfry Armii Czerwonej. Wśród nich byli matematycy z Uniwersytetu Lwowskiego i Warszawskiego: Stanisław Leśniewski, Stefan Mazurkiewicz i Wacław Sierpiński. Dzięki Kowalewskiemu odkodowano szyfrogramy rosyjskie, a plany Armii Tuchaczewskiego przestały być tajemnicą dla dowództwa polskiej armii.

O potędze matematyki i o człowieku, który dał Józefowi Piłsudskiemu pełen wgląd w plany i ruchy Sowietów, umożliwiając zwycięstwo w bitwie o Warszawę, opowiadali w audycji: prof. Grzegorz Nowik (Instytut Studiów Politycznych PAN, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku) i Wojciech Grott (Muzeum II Wojny Światowej).

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 13.07.2020

Godzina emisji: 21.30