Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 16.12.2020

Wymiana prawa jazdy – FAQ

Kiedy musimy wyrobić nowe prawo jazdy? Jak to zrobić? Co w sytuacji, kiedy zapomnimy wziąć dokument z domu? SPRAWDŹ odpowiedzi na najpopularniejsze pytania!

Jak długo ważne jest prawo jazdy?

Najdłuższy okres, na jaki obecnie wydawany jest dokument uprawniający do poruszania się na drogach wynosi 15 lat. Warto zaznaczyć, że w przypadku wykazania przez lekarza problemów ze zdrowiem, ważność danego dokumentu może być znacznie krótsza. W niektórych przypadkach (np. u osób z wadą wzroku) czas ten może być skrócony nawet do 5 lat.



Czy trzeba wymieniać bezterminowe prawo jazdy?

Wszyscy kierowcy, którzy posiadają bezterminowe prawo jazdy będą zmuszeni je wymienić. Dobra wiadomość jest taka, że obowiązkowa wymiana dokumentu rozpocznie się w 2028 roku, a ostateczny termin realizacji zadania to 2033 rok. 


Kiedy należy wymieniać prawo jazdy?

Jeżeli upłynie okres, na jaki został wydany dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu lub minął termin ważności dla konkretnej kategorii prawa jazdy. Wyrobienie nowego dokumentu jest obowiązkowe również w przypadku osób, które zmieniły swoje nazwisko, np. w wyniku ślubu. Wniosek o nowy dokument prawa jazdy należy złożyć także w momencie jego kradzieży, zgubienia lub zniszczenia.


Jak wymienić prawo jazdy?

Należy złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu (w Wydziale Komunikacji właściwego Starostwa) oraz dołączyć do niego:

  • aktualną fotografię o wymiarach 35×45 mm;
  • kserokopię dotychczasowego dokumentu prawa jazdy;
  • potwierdzenie dokonania opłaty za prawo jazdy;
  • orzeczenie lekarskie (jeżeli to konieczne);

Przy składaniu wniosku konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości i starego prawa jazdy. W razie kradzieży lub zgubienia prawa jazdy należy złożyć wniosek o wydanie duplikatu dokumentu. Procedura jest taka sama, jak w przypadku wymiany z innych powodów.


Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Wydanie dokumentu to koszt 100,50 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt zrobienia zdjęć (ok. 30 zł) i jeżeli jest to niezbędne – koszt badania lekarskiego (ok. 200 zł). Opłatę za wymianę prawa jazdy można zrobić przelewem lub na miejscu – w kasie Urzędu.


Czy w razie kontroli drogowej trzeba mieć przy sobie dokumenty?

Od 5 grudnia kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem. Funkcje wirtualnego prawa jazdy będzie realizować aplikacja mObywatel. W razie kontroli drogowej nie trzeba mieć jednak żadnego (ani plastikowego, ani elektronicznego) dokumentu – policjant sprawdzi nasze uprawnienia w systemie elektronicznym.


A. Wróbel