Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 05.01.2021

Coraz bliżej realizacji programu budowy 100 obwodnic

2020 rok był przełomowy, jeśli chodzi o program budowy 100 obwodnic. Pierwsze przetargi zostały już rozstrzygnięte, co oznacza, że można rozpocząć budowę. Za kilka lat kierowcy ominą wiele miast szybkimi i wygodnymi drogami tranzytowymi.

Program Budowy Stu Obwodnic ogłoszono na początku lutego tego roku, zanim jeszcze wybuchła pandemia COVID - 19. Według założeń Ministerstwa Infrastruktury wszystkie projekty, które znalazły się w planie, mają powstać do 2030 roku. Inwestycje są finansowane z budżetu państwa – konkretnie z Krajowego Funduszu Drogowego. 

Źródło: YT

Jakie są podstawowe cele programu?

  • Z jednej strony to poprawa jakości życia mieszkańców, którzy żyją w miejscowościach, przez które przejeżdża dziś tranzytem od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy samochodów na dobę

Część z nich, to samochody ciężarowe. Efektem jest duża ilość spalin, co negatywnie wpływa na jakość powietrza w tych miastach. Drugim czynnikiem, który źle wpływa na komfort życia jest hałas, który emitują przejeżdżające samochody. Trzecim czynnikiem jest bezpieczeństwo (a właściwie jego brak). Niejednokrotnie ciężarówki przejeżdżające tranzytem przez miasta brały udział w wypadkach, w których ginęli ludzie. Dochodziło także do wypadków, których efektem było zniszczone mienie.

  • Z drugiej strony samochody przejeżdżające tranzytem, wjeżdżające do miast, poruszają się bardzo wolno. Na miejskich drogach, które jednocześnie służą za trasy tranzytowe, tworzą się korki, co wydłuża czas podroży i  podwyższa koszt zużytego paliwa. Te wszystkie problemy mają zlikwidować obwodnice.

W rządowym programie znalazły się miejscowości ze wszystkich 16 województw. W sumie drogowcy wybudują 820 kilometrów tras o najwyższych parametrach ruchu. Budowa obwodnic ma kosztować około 28 miliardów złotych.

Dla części z nich opracowano już dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji, dla części jest prowadzony proces przygotowawczy. Są też takie zadania, dla których przygotowania dopiero się rozpoczną. Programem zostały objęte większe miasta takie, jak Przemyśl, czy Legnica, ale też wiele mniejszych miejscowości w całym kraju. Jako pierwsze obwodnicę będzie mieć Lipsko na Mazowszu. Na początku grudnia inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę drogi.

 

Obwodnice powstaną też między innymi w Głogowie, Zamościu, Łowiczu, Wieluniu, Kolbuszowej, Sztumie, Kaliszu, Nowym Targu i Szczytnie.

 

Autor: Aleksander Pszoniak

CZYTAJ TAKŻE: