Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Fabisiak 03.02.2021

2,5 mld zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach. W pierwszej kolejności na infrastrukturę dla pieszych

Na najbliższym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów zostanie przyjęty Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. Taką informację przekazał portalowi PolskieRadio24.pl wiceminister infrastruktury Rafał Weber. W ramach programu zostanie przekazanych 2,5 mld złotych na poprawę bezpieczeństwa na drogach krajowych.

- Ten projekt wpisuje się w ustawę, która została przyjęta na ostatnim posiedzeniu Sejmu, a w której nadaliśmy pierwszeństwo pieszym wchodzącym na przejścia przed pojazdami. Chcemy wzmocnić bezpieczeństwo nie tylko od strony prawnej, ale również od strony inwestycji - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wiceminister infrastruktury Rafał Weber, który dodaje, że temu drugiemu celowi będzie służył Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. 

Program wpisuje się w obietnice premiera z expose

W ramach programu zostanie przekazanych 2,5 mld złotych na poprawę bezpieczeństwa na drogach krajowych. Wiceszef resortu infrastruktury tłumaczy, że w pierwszej kolejności środki te zostaną przeznaczone na infrastrukturę dla pieszych. - Przede wszystkim budowa bezpiecznych przejść dla pieszych, przejść doświetlonych i w odpowiedni sposób oznakowanych. Takich, które będą widoczne z pewnej odległości przez kierującego, aby ten w odpowiedni sposób zdążył zareagować - tłumaczy Rafał Weber.

daniel obajtek prezes orlen FORUM 1200.jpg
"Bezpodstawne przywoływanie zarzutów, celowe wprowadzanie w błąd". PKN Orlen odpowiada KO ws. Obajtka

- Mamy zdiagnozowane wszystkie przejścia dla pieszych na drogach krajowych, które wymagają doświetlenia i będziemy to robić już w ciągu najbliższych miesięcy. Musimy tą infrastrukturę wzmocnić, mamy na to środki i wiemy, jak chcemy to zrobić - dodaje wiceminister. 

Program przewiduje również inne zadania infrastrukturalne, m.in. budowę chodników i ścieżek rowerowych w ciągach drogowych, budowę rond, wysepek czy sygnalizacji świetlnych. Projekt ten wpisuje się w treść expose premiera Mateusza Morawieckiego z jesieni 2019 roku. Szef rządu zapowiedział wówczas poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej jest pierwszym, samodzielnym programem wieloletnim z obszaru infrastruktury bezpieczeństwa ruchu drogowego na tak dużą skalę.  

Głos wsparcia od opozycji

Komitet Stały Rady Ministrów to ostatnie gremium, które opiniuje projekty ustaw przed przekazaniem ich na posiedzenie rządu. Po przyjęty przez Radę Ministrów, projekt trafia do Sejmu. W parlamencie poparcie dla projektu w opisywanym kształcie deklarują nie tylko politycy Prawa i Sprawiedliwości, ale również opozycji. 

Przemysław Czarnek 1200.jpg
Szef MEN: nauka zdalna nie zastąpi stacjonarnej, będą dodatkowe godziny zajęć

- Mimo akcji promocyjnych ludzie nadal, szczególnie jesienią i zimą nie ubierają się kolorowo, a szara postać na nieoświetlonym przejściu jest kompletnie niewidoczna, bo zlewa się z asfaltem lub chodnikiem. Oświetlenie przejść to dobry pomysł i powinien zostać zrealizowany jak najszybciej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PSL Marek Sawicki. 

Należy wspomnieć, że na ostatnim posiedzeniu Sejmu, posłowie uchwalili ustawę wprowadzającą pierwszeństwo pieszych nie tylko na przejściu, jak jest obecnie, ale również przy wchodzeniu na pasy. Przewiduje ona również zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które mogłyby rozpraszać uwagę podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Ustawa zakazuje także jazdy na zderzaku i wprowadza dodatkowe ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym. Teraz zajmie się nią Senat. Proponowane przepisy mają wejść w życie od 1 czerwca.

MF, PolskieRadio24.pl