Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 05.02.2021

Czy sól drogowa niszczy nasz samochód?

Sól drogowa znacząco zwiększa bezpieczeństwo pieszych i użytkowników dróg. Jest to widoczne zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Rozsypana na chodnikach niejednego uchroniła przed złamaniami i stłuczeniami. Niektórzy twierdzą, że niszczy jednak nasz samochód. Czy rzeczywiście tak jest?

Czym właściwie jest sól drogowa? 

Sól drogowa to mieszanina chlorku sodu (soli kuchennej) oraz piasku/drobnego żwirku w proporcji ok. 9 do 1. Jej najważniejszym zadaniem jest poprawa warunków na drogach i chodnikach w związku z deszczem, niskimi temperaturami i oblodzeniami. Ze względu na stosunkowo niską cenę jest chętnie wykorzystywana przez mniejsze gminy i miasteczka. Jako alternatywę dla chlorku sodu stosuje się chlorek wapnia, który wzbogaca się substancjami hamującymi korozję oraz utrzymującymi właściwą kwasowość.


Sól zimą na drogach/ Ziemienowicz Adam, Małgorzata Latos/ PAP Sól zimą na drogach/ Ziemienowicz Adam, Małgorzata Latos/ PAP

Czy sól drogowa szkodzi naszemu samochodowi? 

Sól drogowa przy długotrwałym kontakcie z samochodem może przynieść ogromne szkody. Chlorek sodu (NaCL) reaguje z metalowymi częściami karoserii pojazdu, co znacznie przyspiesza proces korozji. Najbardziej podatne na rdzę są przewody hamulcowe i paliwowe, a także dolne krawędzie drzwi, progi i nadkola. Dodatkowo uderzenia piasku lub drobin żwiru mogą powodować zarysowania, odpryski i inne mikrouszkodzenia lakieru. Sól drogowa wpływa również na stan felg, chłodnicy, instalacji elektrycznej oraz może przedostać się do klimatyzacji.

Jak chronić auto przed negatywnym działaniem soli samochodowej? 

  • Jeszcze przed pierwszym śniegiem zrób porządny przegląd samochodu i wykonaj wszystkie niezbędne naprawy. Pokrycie lakieru woskiem samochodowym zabezpieczy go przed kamyczkami, ryskami, obtarciami i zminimalizuje przywieranie brudu. 
  • Jeżeli widzisz przed sobą piaskarkę/solarkę – zachowaj odpowiedni dystans. Jeśli to możliwe, zjedź na pobocze, odczekaj 5 minut i wróć na trasę. 
  • Utrzymuj samochód w czystości przez cały okres zimowy! Sól powinno się zmywać regularnie nie tylko z łatwo dostępnych miejsc, ale także z wszelkich zakamarków, do których ta mogła się przedostać. 

Aleksander Wróbel

CZYTAJ TAKŻE: