Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 08.02.2021

LPG - tak czy nie?

W Polsce kierowcy coraz częściej decydują się na montaż instalacji gazowej w samochodzie. Decydującym kryterium wyboru LPG jest oszczędność przy jednoczesnym zachowaniu nominalnej mocy silnika. Czy rzeczywiście warto zakładać instalację LPG? Tak, ale musimy to zrobić w profesjonalnym warsztacie.

Dzisiejsze instalacje gazowe znacząco różnią się od tych sprzed kilku lat. Nie powodują spadków mocy, są bardziej EKO i co najważniejsze - w pełni bezpieczne. Warsztaty, w których montujemy gaz muszą mieć specjalne uprawnienia, które mają gwarantować wysoką jakoś usług. Dobra instalacja gazowa to inwestycja, która zwróci się szybciej, niż myślisz.

Jeśli decydujemy się na LPG, zróbmy to w renomowanym serwisie.

W zależności od samochodu, koszt montażu dobrej instalacji gazowej to wydatek od 2500 do 3000 zł. Przy dzisiejszej konkurencji na rynku motoryzacyjnym, producenci systemów LPG i współpracujące z nimi sieci warsztatów prześcigają się w oferowanych rabatach, zniżkach i promocjach. Wiele firm oferuje także system ratalny na instalację i montaż gazu w aucie, wobec tego przy dużej oszczędności na paliwie nie odczujemy tego jednorazowego wydatku.


Badania techniczne

Każdego roku zobowiązani jesteśmy do wykonania przeglądu naszego auta. Badanie techniczne w przypadku samochodu wyposażonego w instalację gazową kosztuje prawie dwukrotnie więcej, niż to bez niej. 

Dodatkowo raz na 10 lat konieczne jest przedłużenie homologacji. Zwykle jest to formalność, gdyż uszkodzenia butli zdarzają się stosunkowo rzadko. Jeżeli z samochodem nie rozstaniemy się po 20 latach od montażu instalacji, będzie czekać nas obowiązkowa wymiana butli (niezależnie od jej stanu technicznego). 

Jakoś paliw w Polsce/Maciej Zieliński/ PAP Jakoś paliw w Polsce/Maciej Zieliński/ PAP

Jeśli robimy duże przebiegi, to tylko LPG.

Gdy jeździmy zawodowo i robimy 2,5 – 3 tys. kilometrów miesięcznie, inwestycja w instalacje gazową zwróci się już w pierwszym roku eksploatacji. W kolejnych latach mamy czysty zysk. Kierowcy zawodowi osiągający znacznie większe przebiegi zaczną oszczędzać już po kliku miesiącach od kupna i założenia instalacji LPG. Dodatkowo firma może wliczyć koszt instalacji w swoje koszty podatkowe!

Instalacja gazowa w aucie nie ma sensu w przypadku kierowców, którzy jeżdżą głównie po mieście i na krótkich dystansach.

„Zagazowane” samochody są poszukiwane na rynku wtórnym.

Dodatkową oszczędnością przy zakładaniu gazu w samochodzie będzie możliwość uzyskania korzystnej ceny przy jego sprzedaży. Auta z profesjonalną instalacją LPG są poszukiwane na rynku i w przypadku dobrego stanu technicznego, nowy nabywca z radością wybierze auto, na którym od samego początku będzie oszczędzał!


Nie wierzmy w opowieści o ogromnych spadkach osiągów czy wybuchających butlach. Dzisiejsze instalacje wyposażone są w niezwykle nowoczesne systemy, które zabezpieczają nas przed każdym możliwym zagrożeniem. Ważne jednak, aby taką instalację założyć w wyspecjalizowanym serwisie, który ma odpowiednie uprawnienia do wystawienia "świadectwa legalizacji” naszego systemu LPG.


Aleksander Wróbel

CZYTAJ TAKŻE: