Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Joanna Twardowska 30.06.2021

Gwałtowne burze z gradem i ulewne deszcze. IMGW ostrzega: może dojść do podtopień

- Środowe popołudnie będzie ciepłe, ale burzowe. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zmian pogody występuje we wschodniej części kraju. Może tam spaść do 50 mm wody na metr kwadratowy, a wiatr będzie wiał z prędkością nawet do 90 km/h. Na obszarach zabudowanych może dojść do podtopień - ostrzegł synoptyk Szymon Ogórek z IMGW.

- W środę po południu prognozujemy występowanie burz na wschodzie Polski. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk jest w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim, podlaskim. Miejscami burze wystąpią także na Warmii i Mazurach, i we wschodniej części Mazowsza oraz w województwie zachodniopomorskim – przekazał Szymon Ogórek z biura prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Czytaj także:
Kieruzel 663.jpg
Rzecznik Wód Polskich: ekstremalne zjawiska w pogodzie mogą się nasilać

W obszarach, w których prognozowane są burze, wystąpią intensywne opady, do 40-50 mm, oraz siln wiatr. Podmuchy mogą wynosić nawet do 90 km/h. - Te opady będą bardzo intensywne, ale krótkotrwałe. Jednak taka ilość wody, która w krótkim czasie spadnie w obszarze zabudowanym, może prowadzić do podtopień – ostrzegł Ogórek.

Tam, gdzie spadnie deszcz, powinno się też ochłodzić, nawet o 10 stopni.

W zachodniej Polsce w ciągu dnia było ok. 20 stopni, w centrum ok. 26 stopni, a na wschodnich krańcach 29-31 stopni C. Najwyższą temperaturę odnotowano w Lesku

Upały 

Alert przed upałem obowiązuje natomiast na Mazowszu i w południowych powiatach woj. pomorskiego. Według synoptyków, temperatura maksymalna w środę w ciągu dnia wyniesie w tych regionach od 28 st. C do 31 st. C.

Z kolei temperatura minimalna w nocy będzie się wahać od 13 st. C na północnym wschodzie i na południu, do 18 st. C w Centrum.

Czytaj także:
shutterstock pole susza 1200.jpg
Niedobre wiadomości dla woj. zachodniopomorskiego. IMGW utrzymał alert przed suszą hydrologiczną

Alerty IMGW

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że te zjawiska te mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne.

jbt/as