Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 22.09.2021

Czy ktoś jeździ jeszcze autobusami?

Z okazji dzisiejszego Dnia bez Samochodu pytamy o to, czy ktokolwiek jeździ jeszcze autobusami. Jaka jest ich społeczna rola? Czy rzeczywiście jest to mało popularny środek podróżowania? Ile nowych pojazdów wyposażonych jest w napęd alternatywny?

Czym są autobusy?

Pytanie wydaje się stosunkowo proste. Każdy podświadomie potrafi w dwie sekundy określić, czy coś jest autobusem, czy nim nie jest. Troska o definiowanie przez Unię Europejską każdego możliwego aspektu życia znana jest na całym świecie – wszyscy słyszeliśmy o regulacjach dot. krzywizny banana i klasyfikacji marchewki jako owocu.

Europejski system definiuje autobusy i autokary jako „pojazdy mające co najmniej cztery koła, zaprojektowane i skonstruowane do przewozu pasażerów, mające oprócz miejsca dla kierowcy więcej niż osiem siedzeń”.

Społeczna rola autobusów

Autobusy i autokary to narzędzia do walki z tzw. społecznym wykluczeniem. Zapewniają dostęp do edukacji, pracy i opieki zdrowotnej wszystkim obywatelom danego kraju. W związku z tym, że przejazdy tym środkiem komunikacji należą do stosunkowo najtańszych, dostępne są także dla osób z niskimi dochodami, starszych oraz niepełnosprawnych. Autokary przewożą ludzi wygodnie i niedrogo na duże odległości. Są także istotnymi czynnikami rozwoju turystyki.

Korzyści z jazdy autobusem

Jeden autobus bez problemu zastępuje 30 samochodów. Gdyby większość z nas przy codziennych podróżach do pracy przesiadła się do tego środka komunikacji, zapomnielibyśmy o korkach i znacząco zmniejszyli negatywne oddziaływanie na środowisko.

Autobusy to bezpieczny środek transportu, który odpowiada za zaledwie 2 proc. śmiertelnych wypadków drogowych w UE.

W związku z niskimi kosztami budowy, dostosowania i utrzymania obsługującej linie infrastruktury, dla lokalnych i centralnych władz jest to najbardziej opłacalna i elastyczna forma organizacji transportu publicznego.

Autobus w liczbach

  • 55,7 proc. wszystkich podróży transportem publicznym w Unii Europejskiej (czyli 32,1 miliarda podróży rocznie) odbywa się autobusami miejskimi i podmiejskimi.
  • 8,5 proc. europejskiego ruchu pasażerskiego na lądzie realizowane jest przez autobusy i autokary – to 511,4 miliardów kilometrów rocznie.
  • 72,9 proc. wszystkich nowych autobusów sprzedawanych w Unii Europejskiej jest napędzanych olejem napędowym.
  • 27 proc. sprzedaży nowych autobusów stanowią pojazdy z napędem alternatywnym – elektryki, hybrydy typu plug-in, hybrydy i te zasilane paliwami alternatywnymi.
  • 692 207 autobusów jeździ aktualnie po drogach Unii Europejskiej.
  • 11,7 lat to średni wiek floty autobusowej UE.
  • 29 147 nowych autobusów i autokarów zarejestrowano w 2020 roku.

CZYTAJ TAKŻE:

-

Źródło: https://www.acea.auto/fact/buses-what-they-are-and-why-they-are-so-important/