Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 26.09.2021

Dlaczego samochody elektryczne mają tak wysokie koszty naprawy?

Przy wyborze typu samochodu (spalinowego, elektrycznego lub hybrydy) często decydujący głos ma kwestia kosztów codziennego użytkowania, które sprowadzamy do ceny „paliwa”. Ludzie lubią dyskutować i spekulować, jaki rodzaj auta po zakupie będzie droższy – spalinowe czy elektryczne. Firma ubezpieczeniowa przeprowadziła badanie dotyczące rozkładu kosztów naprawy szkód.

Według przeprowadzonego przez jedną z firm ubezpieczeniowych badania, samochody elektryczne są znacznie droższe w naprawie od samochodów tradycyjnych – koszt szkody jest średnio o 10 proc. wyższy, niż w przypadku pojazdów benzynowych i aż 50 proc. wyższy, niż w przypadku hybryd typu plug-in.

Pretekstem do przeprowadzenia badania jest szybki wzrost liczby elektryków poruszających się po naszych ulicach. Według danych niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Pojazdów Samochodowych oraz austriackiego Urzędu Statystycznego, w pierwszej połowie 2021 roku zarejestrowano w tych państwach ok. 335 tys. samochodów elektrycznych oraz hybryd plug-in.

  • Czynnikiem, który w dużej mierze decyduje o wartości szkody jest stan akumulatora. Ten jest aktualnie jedną z najdroższych części samochodu elektrycznego i może kosztować nawet 20 tys. euro.
  • Zwykłe przegryzienie nieosłoniętych rurką kabli zasilających (np. przez wiewiórkę czy kunę) może skutkować wydatkiem rzędu 30 tys. zł.
  • Naprawa powypadkowego elektryka wiąże się też zwykle z większymi kosztami za robociznę. Napraw muszą dokonywać fachowcy w warsztatach spełniających określone i wyśrubowane normy.
  • W mediach okazjonalnie pojawiają się nagłówki dotyczące palących się samochodów elektrycznych (o prewencyjnych zachowaniach zalecanych przez Chevroleta pisaliśmy TUTAJ).

Według analizy firmy ubezpieczeniowej, pojazdy elektryczne nie stają w płomieniach częściej niż samochody z napędem konwencjonalnym - w Niemczech co roku spala się średnio około 15 tys. samochodów, z czego tych zasilanych elektrycznie jest mniej niż 100.



bp

CZYTAJ TAKŻE:

-

-

Źródło: https://www.krone.at/2512934